Gırtlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Gırtlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gırtlağın Önemi ve Yapısı

Gırtlak, tıpta larenks olarak tanımlanan, boynun ön kısmında, yutağa yakın konumda bulunan oldukça önemli bir organdır. Solunumu sağlamak, yutma işlemi sırasında solunum yollarını korumak ve ses oluşumunu sağlamak gırtlağın başlıca görevleri arasındadır. Gırtlak, kapak kıkırdak, kalkan kıkırdak, yüzük kıkırdak, ibriksi kıkırdak ve minik kıkırdak çiftlerinden meydana gelir.

Gırtlak Ameliyatının Nedenleri

Gırtlak ameliyatları genellikle gırtlakta oluşan kanserli tümörler nedeniyle yapılır. Oluşan kanser, bölgeye göre farklı özelliklerde olabilir. Bu nedenle uygulanacak tedavi şekilleri farklılık gösterebilir. Gırtlak ameliyatlarında kabul gören yöntemler açık ameliyatlardır. Ancak gerek duyulduğunda lazer, radyofrekans, diatermi/koterizasyon gibi çeşitli araçlar kullanılarak kapalı ameliyatlar da yapılabilir. Uygulanacak tedavi ve ameliyat seçeneği hasta ve doktor arasında kararlaştırılır.

Gırtlak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık Cerrahi

Açık cerrahi, kordektomi adındaki sınırlı müdahalelerden, kapsamlı müdahalelere kadar pek çok girişimi kapsayan ameliyat tekniğidir. Açık cerrahide gırtlak dokusu kısmi olarak ya da tamamen alınabilir. Gırtlağın tamamı alınacaksa işlem total larenjektomi olarak tanımlanır. Farklı teknikleri kapsayan cerrahi, gırtlağın normal fonksiyonunu koruması, yutma ve sesi korumayı, solunumun normal şekilde devam etmesini amaçlar.

Kordektomi

Kordektomi, gırtlak üzerinde gerçekleştirilen sınırlı cerrahilerdir. Boyun orta kısmına ufak bir kesi açılır. Tiroit kıkırdak bu kesi yardımıyla kitap şeklinde açılır. Beraberinde ses ve ses telleri ihtiyacı giderecek genişlikte çıkarılır. Ardından tüm dokular eski pozisyonuna getirilir. Cerrahi sonrasında hafif ya da orta dereceli ses kısıklığı yaşanabilir. Gırtlak fonksiyonları kısa sürede eski haline gelir.

Vertikal Larenjektomi

Vertikal larenjektomi, cerrahide gırtlağın bir tarafının kısmen çıkarıldığı bir tekniktir. Bu cerrahide tiroit kıkırdağı ortasına ve saptanan lezyonun bulunduğu yerin biraz gerisine dikey olacak şekilde kesiler açılır. O tarafta bulunan tiroit kıkırdağının bir kısmı alınır. Devamında tümör bulunan ses teli ve sınırlı subglottik doku çıkarılır. Cerrahiden sonra hafif ya da orta dereceli ses kısıklığı yaşanabilir. Gırtlak kısa sürede eski fonksiyonlarına geri döner.

Supraglottik Larenjektomi

Supraglottik larenjektomi, gırtlağın üst kısmını çıkarmak amacıyla uygulanan bir cerrahidir. Tiroit kıkırdağı orta kısmına yatay olacak şekilde kesi açılır. Ses tellerinin üst tarafından bölgeye girilir. Ventrikül olarak tanımlanan aradan kesi yapılır. Bu kesiden gırtlağın üst tarafı ve kıkırdakları tamamen alınır. Gırtlağın alt kısmı ise hyoid kemiğe asılabilir veya yutağa ağızlaştırılabilir. Cerrahiden sonra genelde gırtlak kısa sürede eski fonksiyonlarına döner.

Near Total Larenjektomi

Near total larenjektomi, kısmi ve total larenjektomi cerrahisi arasında kullanılan bir geçiş tekniği olarak tanımlanabilir. Bu cerrahi ile gırtlağın neredeyse tamamı alınır. Gırtlağın kalan kısmı çevre mukozanın üzerine uygun şekilde dikilir ve bir kanal oluşturulur. Bu kanal yutağa bağlanır. Ameliyattan sonra yutma ve ses fonksiyonları normal şekilde devam eder. Hastanın solunumu kalıcı trakeotomi yöntemiyle sağlanır.

Total Larenjektomi

Total larenjektomi, gırtlak ameliyatları için gırtlağın tamamının alınması amacıyla kullanılan bir tekniktir. Beraberinde kalıcı trakeotomi uygulanır. Yutak dokusu kendi üzerine dikilerek kapatılır. Yutma fonksiyonları cerrahi nedeniyle bozulmaz. Hasta geri kalan hayatında solunumunu trakeostomi olarak tanımlanan bir pencereden gerçekleştirir. Ses, elektronik cihazlar sayesinde üretilir.

Kapalı Gırtlak Ameliyatı

Kapalı gırtlak ameliyatı, endoskopik, robotik ve mikroskobik uygulamaları kapsayan cerrahi yöntemlere verilen addır. Radyofrekans, lazer gibi aletlerin kullanımı ile gerçekleştirilir. Cerrahide bölgeyi kesen ve olası kanamayı durduran aletlerden yardım alınır. Aletler tercihe göre farklılık gösterebilir. Hasta genel anestezi yardımıyla uyutulur ve cilt üzerine herhangi bir kesi açılmaz. Cerrahi ağıza yerleştirilen çelik retraktörler arasından gerçekleşir. Bu tür teknikler için hastanın mutlaka uygun olması gerekir. Aksi halde tespit edilen tümör üzerinde hakimiyet sağlanamaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gırtlak Görevi Nedir?

Gırtlak Görevi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gırtlak Kanseri Evreleri

Gırtlak Kanseri Evreleri

Gırtlak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Yapısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak Yapısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi