Gırtlak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Gırtlak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak ağrısı, oldukça sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Bazen ufak bir soğuk algınlığı nedeniyle yaşanırken, bazen çok daha ciddi sorunlar nedeniyle gırtlak ağrısı yaşanabilir. Bakteriler, virüsler gırtlak ağrısını tetikleyen etkenler arasında en başta yer alır. Uzun süredir devam eden ve alınan önlemlere rağmen iyileşmeyen gırtlak ağrısı kronik ağrı olarak tanımlanır. Ağız içinde meydana gelen enfeksiyon, sinüzit, solunum yolu hastalıkları neden olabilir.

Gırtlak Ağrısı Nedenleri

Tahriş:
Daha çok soğuk havalarda ortaya çıkan kuru ısı gırtlakta yanıcı bir ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda bulunulan ortamların sık sık havalandırılması ve su tüketiminin arttırılması gerekir. Kuru hava gırtlakta tahrişe yol açarak ağrıyla beraber öksürük, yanma, burun tıkanıklığı, gece horlama gibi hislere de yol açar. Sabahları daha belirgin olan gırtlak ağrısı mide asit salgısının gırtlağa tekrar kaçmasıyla ortaya çıkar. Bu tür bir ağrıya maruz kalmamak için geceleri yüksek yastıkta yatmak faydalı olabilir. Aynı zamanda yatmadan birkaç saat önce yiyip içmeyi de kesmek gerekir.

Bakteriler:
Gırtlakta oluşan ağrının nedeni farklı özelliklerdeki bakteriler olabilir. Bakteri nedeniyle ortaya çıkan gırtlak ağrısı kalp ve böbrekleri de olumsuz etkiler. Bakteri, zatürre, enfeksiyon, sinüzit ve kulak rahatsızlıklarına sebep olabilir. Yaşanan bu rahatsızlıklara ek olarak gırtlak ağrısı ciddi anlamda yaşanabilir. Gırtlak ağrısı herhangi bir bakteri nedeniyle oluşmuşsa mutlaka doktora başvurularak tedavi olunması gerekir. Bakteri tedavilerinde antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılır. Bu tarz ağrılar soğuk algınlığı, grip, kuru hava gibi nedenlerden dolayı oluşan gırtlak ağrısından daha inatçıdır ve daha uzun süre devam edebilir.

Virüsler:
Virüs kaynaklı gırtlak ağrısına kırgınlık, halsizlik, burun tıkanıklığı gibi şikâyetlerde eşlik edebilir. Birçok virüs çeşidi gırtlakta ağrıya yol açabilir. Aynı zamanda su çiçeği, kızamık, boğmaca gibi rahatsızlıklar da gırtlak ağrısına yol açabilir.

Gırtlak Ağrısı Belirtileri

Gırtlak ağrısının belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir:
 • Boğazda yanma ve tahriş hissi
 • Yutkunma güçlüğü
 • Ses kısıklığı
 • Öksürük
 • Boğazda kuruluk
 • Boyun bölgesinde şişlik
Gırtlak Ağrısı Tedavisi

Gırtlak ağrısına yol açan özel bir durum yoksa ve ağrı virüs kaynaklı oluşmuşsa ilaç tedavisi faydalı olmaz. Bu tarz ağrılar için bitkisel destek alınabilir. Bitkisel destek ağrının şiddetini azaltarak rahatlama sağlar. Ayrıca gargara ve pastil gibi ürünlerde kullanılabilir. Kişinin gırtlağı tahriş edecek yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Bakteri kaynaklı gırtlak ağrısı için ilk olarak bakterinin cinsinin belirlenmesi gerekir. Bakterinin cinsi tespit edildikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ağrı akut gelişen bir enfeksiyona bağlı gelişmişse ve tedavide geç kalınırsa çok ciddi problemlere yol açabilir.

Gırtlak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Limon, Bal ve Zencefil:
Bu üçlü gırtlakta meydana gelen ağrıyı gidermek için kullanılabilecek muhteşem bir karışımdır. 1 çay bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığından az zencefil, bal ve 1 yemek kaşığı kadar limon suyu eklenip, karıştırılır. Karışım içilebileceği gibi gırtlak için gargara suyu olarak da kullanılabilir.

Adaçayı:
Gırtlakta ağrıya iyi geldiği gibi öksürük için de kullanılabilir. Adaçayı çay şeklinde hazırlanarak içilir. Ayrıca gargara suyu olarak da kullanılabilir.

Karanfil:
Gırtlak ağrısını hafifletici etkiye sahip olan bir baharat türüdür. 1 tatlı kaşığı toz karanfil 1 su bardağı suya eklenir. Karıştırılarak gargara suyu olarak kullanılır.

Yeşil Çay:
Enfeksiyon için oldukça etkili olan yeşil çay gırtlak ağrısına da iyi gelir. Ağrı bakteri nedeniyle oluşmuşsa bakterileri öldürerek sorunu giderir. Yeşil çay içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir.

Meyan Kökü:
Gırtlakta ağrı için faydalı bir bitkidir. 1 fincan sıcak suya yarım tatlı kaşığı meyan kökü eklenerek gargara suyu olarak kullanılır.

Ekstra Bilgiler

Gırtlak ağrısının önlenmesi için aşağıdaki önlemler alınabilir:
 • Bol su içmek
 • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak
 • Soğuk ve kuru havalardan korunmak
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek
 • Stresten uzak durmak

Gırtlak ağrısı, genellikle basit tedbirlerle ve doğal yöntemlerle hafifletilebilir. Ancak uzun süre devam eden veya şiddetli ağrılar için mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Asayra

11 Temmuz 2024 Perşembe

Geceleri yüksek yastıkta yatmak ve yatmadan önce yiyip içmeyi kesmek gırtlak ağrısına gerçekten fayda sağlıyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Asayra, geceleri yüksek yastık kullanmak ve yatmadan önce yiyip içmeyi kesmek, gırtlak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yüksek yastık kullanmak, mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önleyerek reflü nedeniyle oluşan gırtlak ağrısını azaltabilir. Ayrıca, yatmadan önce yemek yememek, mide asidinin üretimini azaltarak benzer şekilde reflü şikayetlerini engeller. Ancak, şikayetleriniz devam ederse bir doktora danışmanız en doğrusu olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gırtlak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Görevi Nedir?

Gırtlak Görevi Nedir?