Gırtlak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Gırtlak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak çıkıntısı, özellikle erkeklerde daha belirgin olan gırtlak bölgesindeki tiroit kıkırdağının oluşturduğu tümsek yapıdır. Bu yapı, halk arasında "Adem elması" olarak da bilinir. Tiroit kıkırdağının iki yaprağının ortada birleşmesiyle oluşur. Erkeklerde daha yaygın görülse de bazen kadınlarda da oluşabilir. Ergenlikle birlikte ortaya çıktığından, gırtlak çıkıntısı halk arasında ergenlik belirtisi olarak kabul edilir. Yutkunma sırasında yukarı doğru çıkan, sonrasında aşağıya inen bu yapının bu hareketi yapmaması genellikle gırtlakta enfeksiyon ya da tümörün etkisiyle olabilir. Gırtlak çıkıntısının açısı kadınlarda 120-140 derece, erkeklerde ise 90 derece kadar olabilir.

Gırtlak çıkıntısının "Adem elması" olarak anılması bir rivayetten kaynaklanır. Bu rivayete göre; nefisine hakim olamayan Havva, yasak elmalardan birini kopardığında elma ağacı solmuş ve toz olmuştur. Bunu Adem'e anlatan Havva, sorunu çözmesini istemiştir. Adem ise onun kopardığı elmayı hemen yutar. Elmanın boğazında kalması sonucunda, gırtlak çıkıntısı denilen bu yapı oluşmuştur. Bu nedenle halk arasında "Adem elması" olarak anılmıştır.

Gırtlak Çıkıntısı Yok Edilir mi?

Gırtlak çıkıntısı normalde zararsız bir yapıdır. Ancak bazı kişiler estetik açıdan bu durumdan rahatsız olabilirler. Bu durumda estetik bir operasyonla gırtlak çıkıntısı düzeltilebilir. Ancak bu yapının tamamen yok edilmesi mümkün değildir, sadece görünümde kişiyi rahatsız etmeyecek düzeyde bir küçültme yapılabilir. Bu operasyon "Lintilhac operasyonu" olarak tanımlanır.

Özellikle transseksüel kişiler bu yapıdan oldukça rahatsız olurlar ve bu yüzden boyun bölgesini fular gibi malzemelerle kapatmayı tercih ederler. Bu yapının düzeltilmesi için yapılan operasyonda genel anestezi kullanılır. Hastanın gırtlağındaki kıkırdaktan küçük parçalar çıkarılarak, kısmen küçülme sağlanır. Ancak dediğimiz gibi gırtlak çıkıntısı tamamen yok edilemez.

Bu konuda uzmanlar arasında fikir ayrılığı yaşanabilir. Bazı uzmanlar, yapılan operasyonun hastanın ses tellerine zarar vereceğini düşünürler. Bu yüzden ameliyatın yapılmaması ve riskleri hakkında hastaya detaylı bir açıklamada bulunarak, kararını yeniden gözden geçirmelerini isterler. Üstelik ameliyat sırasında hatayla gırtlak çıkıntısında fazla küçültme olursa, hastanın ses tonu bile değişebilir. Gırtlakta ödem gelişebilir, ancak bu sorun kısa sürede normale döner. Ameliyatın bıraktığı iz, 3-4 cm'ye kadar açılan kesiyle orantılıdır. Bu nedenle hastalarda fazla rahatsızlığa neden olmaz.

Genellikle gırtlak çıkıntısı ameliyatı, hastaları memnun eden sonuçlara neden olur. Ancak başarılı ve uzman bir cerrahın operasyonu yapması, komplikasyonlar açısından önemlidir.

Önemli Noktalar
  • Gırtlak çıkıntısı erkeklerde daha belirgin, kadınlarda ise daha az belirgin olabilir.
  • Estetik kaygılar nedeniyle bazı kişiler gırtlak çıkıntısını küçültmek isteyebilir.
  • Operasyonun riskleri ve komplikasyonları hakkında uzman bir cerrahtan bilgi alınmalıdır.
  • Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar vardır ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.
Ekstra Bilgiler

Gırtlak çıkıntısının anatomik özellikleri ve işlevleri üzerine daha fazla bilgi edinmek için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurabilirsiniz. Ayrıca, ses telleri ve gırtlak sağlığı hakkında daha fazla bilgi almak, bu bölgenin işleyişini anlamanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın, her estetik operasyon gibi gırtlak çıkıntısı küçültme operasyonu da kişisel bir tercihtir ve bu konuda doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gırtlağın Görevi Nelerdir?

Gırtlağın Görevi Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gırtlak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Borusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak Borusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak Görevi Nedir?

Gırtlak Görevi Nedir?