Gırtlak Borusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Gırtlak Borusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gırtlak, soluk alıp vermede ağız ve soluk borusu arasında kalan önemli bir kısımdır. Burada burun yoluyla alınmış olan nefes önce yutağa, sonra gırtlaktan geçerek soluk borusu yoluyla akciğerlere ulaşır. Gırtlak, aynı zamanda sesin çıkışında da etkilidir. Ses titreşimlerinin ve ses yüksekliğinin kontrolünde doğrudan olmasa da dolaylı olarak rol oynar. Pek çok kişi gırtlağı soluk borusu olarak nitelendirmektedir. Oysa gırtlak, soluk borusundan hemen önce gelen ve kapakçık şeklinde olan boğazda bulunan bir kıkırdaktır.

Gırtlağın İşlevi Nedir?
 • Nefes alışverişinde görevli organlardandır.
 • Yemek borusu ile soluk borusunun ayrıldığı yerde bulunan gırtlak, yiyeceklerin soluk borusuna gitmesine engel olur. Aynı şekilde nefesin doğru şekilde alınmasını ve verilmesini sağlar.
 • Gırtlak, burundan gelen havanın doğrudan akciğerlere geçmesinde yaşanacak sorunları engeller.
 • Gırtlak kasları, çizgi şeklinde minik halkalardan oluşur ve bu sayede nefes alışverişinin daha rahat sağlanmasına yardımcı olur.

Gırtlakta Görülen Hastalıklar
 • Daha çok alkol, sigara ve zararlı besinler kullananların gırtlak kapakçığında tahriş meydana gelebilir.
 • Çok yüksek sesle konuşan ya da şarkı söyleyen pek çok kişinin gırtlağında yıpranma görülür. Bu da boğaz ağrısına ve gırtlakla bağlantılı diğer organlara da zarar verebilir.
 • Bazen aşırı sıcak ve soğuk içecekler nedeniyle kapakçığın görevini tam yerine getiremediği durumlar meydana gelir.
 • Gırtlak kanseri, daha çok kirli ortamlarda çalışan kişilerde (temizlik işçileri, çöp toplayan kişiler vb.), kimyasallarla çok fazla uğraşan mesleklerde ve kömür, taş gibi maddeler veya farklı yeraltı madenleri çıkaran kişilerde görülmektedir.

Gırtlak Hastalığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
 • Gırtlak ve boğaz bölgesinde bir rahatsızlığınız varsa ses tonunuzdan konuşma sıklığına kadar bazı alışkanlıkları minimuma indirmeniz gerekmektedir. Elbette iletişim kurmanızı tamamen kesmemeli fakat bu organları yormayacak tonda olmalıdır.
 • Çok aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınmalısınız.
 • Mutlaka temiz hava almanız gerekmektedir. Eğer işiniz buna imkân vermiyorsa iş saatleri içinde maske kullanınız ve diğer zamanlarda bol oksijenli mekanları tercih ediniz.
 • Bol sıvı alarak bu bölgenin temizlenmesini sağlamalısınız. Su en hayati içeceklerdendir.
 • Sinir ve stresten uzak durmalısınız. Diğer organlar gibi solunum yolları organlarının da gergin bir durumda olumsuz etkilendiği bilinmektedir.
 • Sağlıklı bir hayat için mutlaka kontrollerinizi ve ilaç kullanımınızı ihmal etmemelisiniz.

Ek Bilgiler

Gırtlak, sadece nefes alıp vermede ve ses üretiminde değil, aynı zamanda yutma refleksinde de önemli bir role sahiptir. Yutkunma sırasında, gırtlağın hareketi yiyecek ve içeceklerin soluk borusuna kaçmasını engeller. Bu, gırtlağın yutma sırasında kapalı kalmasını sağlayan epiglottis adı verilen bir kapakçık sayesinde gerçekleşir. Bu kapakçık, yiyeceklerin ve sıvıların soluk borusuna kaçmasını önleyerek boğulma riskini azaltır.

Gırtlak sağlığınızı korumak için düzenli olarak doktor kontrollerini ihmal etmemeli ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına özen göstermelisiniz. Sağlıklı bir diyet, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma, düzenli egzersiz ve stresten uzak durma, gırtlak sağlığınızı korumanın anahtarlarındandır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gırtlağın Görevi Nelerdir?

Gırtlağın Görevi Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni