girtlak.gen.tr https://www.girtlak.gen.tr Gırtlak, Gırtlak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, girtlak.gen.tr Thu, 17 Mar 2016 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Gırtlak Görevi https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-gorevi.html Wed, 28 Nov 2018 01:02:04 +0000 Gırtlak Görevi, Gırtlak soluk borusu ile yutak arasında yer alan kıkırdak yapılı bir organımızdır. Ses kutusu da denilmektedir. Gırtlak solunum için alınan havayı soluk borusuna, besin ve gıdalar Gırtlak Görevi, Gırtlak soluk borusu ile yutak arasında yer alan kıkırdak yapılı bir organımızdır. Ses kutusu da denilmektedir. Gırtlak solunum için alınan havayı soluk borusuna, besin ve gıdaları da yemek borusuna iletmekle görevlidir. Soluk verme sırasındaki dışarı atılan hava ile gırtlakta bulunan ses telleri titreşerek sesi oluşturur. Gırtlakta bulunan üst delik solunum yolunu daraltabilecek hatta gerektiğinde tamamen kapatabilecek bir çalışma sistemine sahiptir. Ses ile alakalı olan bu mekanizma gerektiği zaman solunum yolunu kapatmak suretiyle yabancı cisimlerin içeri girmesine engel olur. Yabancı bir cismin soluk borusuna kaçması ölümcül bir duruma sebebiyet vermektedir. Gırtlağın uzunluğu ve genişliği erkeklerde daha fazladır. Ergenlik çağındaki erkek çocuklarda gırtlağın büyümesi bir anda hızlanır. Buna bağlı olarak da  erkek çocuklarda gırtlaktaki çıkıntı gözle görülür bir hale gelir, yine bağlantılı olarak ses değişir ve kalınlaşır. Gırtlak dokuz adet kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların üçü tek, üçü çifttir. Tek olanlar tiroit, krikoit ve epiglot kıkırdağıdır. Çift kıkırdakların isimleri ise ariteoit, corniculat ve cuneiform dur.

Tiroit ismiyle bilinen kıkırdağın boynun önünde yapmış olduğu çıkıntıya halk arasında adem elması adı verilir. Gırtlak solunum organlarımızdan biri olup gırtlağın iç yüzü titrek tüylü epitel ile örtülüdür. Gırtlak mukozasında çeşitli salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezleri sayesinde gırtlağın iç yüzeyi daima nemli kalır. Bazen gırtlağımızın kuruduğunu hissederiz. Bu tamamen salgı bezleri ile alakalı bir durumdur.

Gırtlak görevinin bir diğeri de hem solunum hem de sindirim sitemi için çok önemli ve aktif bir organ olmasıdır. Gırtlak olmasaydı nefesimiz ve yediğimiz besinler birbirine karışır ve soluk borusu tıkanırdı. 45 yaşın üzerinde isek sigara kullanımı varsa ve 1 haftayı geçen bir ses kısıklığından şikayetçiysek mutlaka zaman geçirmeden konunun uzmanı bir doktora görünmekte fayda vardır.

]]>
Gırtlak Kanseri Evreleri https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kanseri-evreleri.html Wed, 28 Nov 2018 08:11:25 +0000 Gırtlak Kanseri Evreleri: Gırtlak;Ağız boşluğu ve yutaktan havanın nefes borusuna girişindeki kontrol bölgesidir. Gırtlakta herhangi bir bölgede yer alan kansere gırtlak kanseri denir. Gırtlak kanseri dört evre olarak incelenir. Gırtlak Kanseri Evreleri: Gırtlak;Ağız boşluğu ve yutaktan havanın nefes borusuna girişindeki kontrol bölgesidir. Gırtlakta herhangi bir bölgede yer alan kansere gırtlak kanseri denir. Gırtlak kanseri dört evre olarak incelenir.

Çok Erken Evre Gırtlak Kanseri: Sabitlendiği zaman  hastalık ya ağız içinden yapılan ya da kimi zaman lazer gibi ileri teknoloji ürünü gereçlerin kullanıldığı ameliyatlarla, ve ya radyoterapi ile iyileşmekte ve hastaların çok büyük kısmı hastalığı atlatmaktadır. Bu durumda uygulanan cerrahi yöntem larengoskopi işlemi ile yapılmakta, dokuları kesmek için ya özel olarak geliştirilmiş cerrahi gereçler ya da lazer cihazları kullanılmaktadır. Bu tedavi esnasında hastaların en çok korktukları, istemedikleri  halde yaptırmak zorunda oldukları işlem olan trakeotomi boyun ön kısımda soluk borusuna delik açılması işlemine de çoğu zaman gerek kalmaz. Cerrahi ve radyoterapi yöntemlerinin kendilerine göre avantaj ve dezavantajları vardır ve tedavi seçiminde bunlar hastaya ve yakınlarına anlatılır ve seçim beraber yapılır. 

Erken Evre Gırtlak Kanseri: Erken evre gırtlak kanseri olan hastalarda yapılabilecek sınırlı sayıda bir ameliyat, ya da radyoterapi çoğu zaman o kişiyi hastalıktan kurtarır ve onun hastalıksız hayatını devam etmesini sağlayacaktır. Ameliyatlar çok erken evre larenks kanserinde olduğu biçim de boyun cildinde kesik olmadan larengoskopi işlemiyle veya boyun cildine bir kesik yapılarak yapılmaktadır. Bu hastalarda açık ameliyat yapılmış olsa bile gırtlağın bir bölümünü çıkartmak çoğu kez yeterli olmakta, ameliyat esnasında trakeotomi boyun ön kısımda nefes borusuna delik açılması uygulanmış ise bir mütded sonra kapatılabilir ve hasta eskisi gibi yemek yiyebilir,burun ve ağızdan nefes alabilir ve konuşabilir. Gırtlağın ses tellerinin bulunduğu yerin üzerinde ve altında kalan kısımlarının lenf akımı fazladır. Bu sebeple bu bölgelerin erken evre kanserlerinde bile boyundaki lenf bezeleri tedavi planı içerisine dahil olmalıdır.

Geç Evre Gırtlak Kanseri:  Geç evre gırtlak kanseri ile başvuran hastalarda çoğu kez hem ameliyat ve radyoterapi yöntemlerinin birlikte kullanılması ile hastalığın tamamen iyileşmesi ve hastanın sağlıklı yaşantısını sürdürmesi sağlanabilmektedir. Bu iki tedavi metodundan tek başına birinin kullanılması bazen yetersiz kalabilir ve hastanın kurtulma şansını azaltabilir. Bu iki tedavi metoduna bazı durumlarda kemoterapi de eklenebilir. Hastalığın gırtlak içindeki uzantısına bağlı olarak cerrahi tedavi gırtlağın bir kısmının korunmasını  sağlarsa, trakeotomi deliği sonradan kapatılabilir ve hasta sesini rahat kullanabilir.Fakat tümör gırtlakta  sağlam bölge bırakmamış ise gırtlağın tamamen alınması ve boyun ön bölgesine kalıcı bir delik açılması da söz konusu olabilir. İyileşme dönemi bittikten sonra gırtlağı tamamen alınan hastalar rahat bir şekilde yemek yer ve içebilir, boynundaki delikten nefes alabilir ve çoğu zaman ses protezi gibi yöntemlerle konuşabilir hale gelirler.

Çok Geç Evre Gırtlak Kanseri: Çok geç evre gırtlak kanseri ile kastedilen, gırtlağın sağlam yerinin kalmadığı, hastalığın gırtlak dışında boyunun diğer yapılarına sıçradığı veya kan yoluyla akciğer, beyin gibi uzak organlara kadar vardığı durumlardır. Uzak organlara kan yolu ile yayılımın olmadığı hastalarda gırtlağın alınması ve sonrasında radyoterapi ve kemoterapinin uygulanması pek çok hastada hastalığın atlatılmasını sağlamaktadır.
]]>
Gırtlak Şişmesi https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-sismesi.html Wed, 28 Nov 2018 19:26:21 +0000 Gırtlak şişmesi, genelde iltihap nedeniyle oluşan bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda gırtlak içinde yer alan bezler iki kat ya da üç kat şişebilir. Gırtlak şişmesiyle beraber nefes almakta güçlük, gırtlakta yanma h Gırtlak şişmesi, genelde iltihap nedeniyle oluşan bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda gırtlak içinde yer alan bezler iki kat ya da üç kat şişebilir. Gırtlak şişmesiyle beraber nefes almakta güçlük, gırtlakta yanma hissi ya da yara varmış gibi bir his yaşanabilir. Sadece gırtlakta şişmeye yol açan bazı hastalıklar ev tedavisiyle bazen kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Bazen ise sorun ciddi olabileceğinden mutlaka tıbbi destek alınması gerekir.

Gırtlak şişmesi nedenleri

Bakteriyel gırtlak iltihabı: Gırtlak, yemek borusu ve soluk borusunun etrafında bakteri oranı arttığında gırtlakta iltihap oluşumu riski artabilir. İltihabın ardından gırtlakta şişme meydana gelir. Gırtlakta iltihaba yol açan ve en sık rastlanılan bakteri Streptokok bakterisidir. Bu bakteri aynı zamanda gırtlak şişmesiyle beraber hafif ateş, yutkunmada güçlük gibi belirtilere de yol açabilir. Yaşanan belirtiler soğuk algınlığı belirtileriyle kısmen aynıdır.

Bademcik iltihabı: Boğazda yer alan bademciklerin bakteri kaynaklı olarak iltihaplanması şişmeye yol açabilir. Gırtlak iltihabının yaşanmış olması bademcik iltihabı riskini arttırabilir. Bazı kişilerde bademcik iltihabı genetik olarak yaşanabilir. Bu kişiler iltihaba yatkın olur.

Diğer iltihaplar: Virüs, bakteri ya da farklı mikroorganizmalar farenjit, kabakulak, grip, soğuk algınlığı, gırtlak kapağı iltihabı ve öpüşme hastalığına yol açarak gırtlak şişmesi yaşanabilir.

Guatr: Tiroit bezinin şişmesi olarak tanımlanan guatr hastalığı, iyot eksikliği ya da fazlalığı nedeniyle oluşum gösterir. Ergenlik çağı, hamilelik dönemi gibi dönemlerde vücutta yaşanan hormon değişimleri guatr hastalığını tetikleyebilir. Bununla beraber bağışıklık sistemi hastalıkları da guatr hastalığını tetikleyebilir. Guatr gırtlak şişmesine yol açabilir.

Alerjik tepkimeler: Vücut birçok farklı maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Tüketilen bazı yiyecekler, içecekler, toz, kir, polen, hayvan tüyleri alerjik tepkimeye yol açacak etkenler arasında sayılabilir. Bu etkenler dudak, dil ve gırtlak gibi bölgelerin şişmesine sebep olabilir.

Anafilaksi: Vücudun vermiş olduğu bir alerjik reaksiyondur. Genelde yiyecek ve içeceklerden kaynaklanır. Bağışıklık sisteminin aşırı hassaslığı ya da vermiş olduğu aşırı tepki hastalığa yol açabilir. Hastalık bazen ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi gelişir. Hasta şoka girdiğinde, deride yanma, kızarma, bilinç kaybı, terleme, nefes darlığı, nabız artışı, sıcak basması ve deride renk değişimi görülebilir.

Dil şişmesi: Dil şiştiğinde gırtlağa kadar uzayarak gırtlak şişmesine sebep olabilir. Dil, anjioödem, kızıl hastalığı, dil kanseri, amiloidoz, mantar, herpes virüsü gibi nedenlerden dolayı şişebilir.

Horlama: Uyku esnasında nefes yolunda bulunan dokuların aşırı gevşemesi sonucu ortaya çıkan ses horlama olarak tanımlanır. Gece horlayan insanların çoğunda gırtlak şişmesine rastlanır.

Stres: Gırtlak şişmesi stres nedeniyle yaşanabilir. Stres bazı insanlarda nefes darlığına sebep olabilir. Nefes darlığına gırtlak şişmesi ve göğüs ağrısı gibi şikayetler eşlik edebilir.

Gırtlak şişmesi diğer nedenleri
 • Gırtlak kanseri
 • Böcek sokmaları
 • Kimyasal madde zehirlenmeleri
 • Kimyasal yanık
 • Aşırı sıcak içecek tüketimi olarak sıralanabilir.
Gırtlak şişmesi tedavisi

Gırtlak şişmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor altta yatan nedeni tespit ederek o yönde tedaviye başlar. Tedavide başlangıçta ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi antibiyotikler, antihistamin ilaçlar, epinefrin iğnesi, boğaz pastillerini kapsar. Bir diğer seçenek bademciklerin alınmasıdır. Kişi yılda beş defadan fazla bademcik iltihabına maruz kalıyorsa en]]> Gırtlak https://www.girtlak.gen.tr/girtlak.html Thu, 29 Nov 2018 09:39:29 +0000 Gırtlak, Boynun ön soluk borusunun üst kısmında yer almakta olan, bir solunum ve ses organıdır. Boynun ön bölümünde; yetişkin insanlarda 6. omur hizasında bulunurken, bebeklerde ise 2. ve 4. boyun omurları hizasında bulunmak Gırtlak, Boynun ön soluk borusunun üst kısmında yer almakta olan, bir solunum ve ses organıdır. Boynun ön bölümünde; yetişkin insanlarda 6. omur hizasında bulunurken, bebeklerde ise 2. ve 4. boyun omurları hizasında bulunmaktadır. Basit bir kutu görünümünde olan gırtlak; kıkırdak, zar ve bağlardan yapılmış olan önemli görevleri bulunan bir organdır. Solunum yolunun üst kısmını teşkil etmektedir ve aynı zamanda ses organıdır. Bu nedenle, gırtlağın yapısı, solunum borusunun diğer bölümlerinden daha değişik ve karışıktır.

Gırtlağın üst deliği, solunum yolunu küçültebilecek ve hatta tam manasıyla kapatabilecek bir mekanizmaya sahiptir. Bilhassa sesin oluşması ile ilgili olan bu mekanizma, aynı zamanda solunum yolunu kapatmak amacıyla, yabancı maddelerin daha içerilere girmesine engel olur. Bu suretle organizma, kendini ölüme bile götürebilecek olan bir olaydan kurtulma imkanına sahip olmaktadır.

Ergenlik çağında, erkek çocukların gırtlağı hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bütün kıkırdaklarda ve her yönde etkili olan bu büyüme neticesinde bir sene içinde, normal aralığının uzunluğu, neredeyse iki katına çıkar. Ses kıvrımlarının uzaması sonucunda, bu çağda erkek çocuklarının sesi değişir ve oldukça kalınlaşır. Kız çocuklarında gırtlağın büyümesi, ergenlik çağında da yavaştır. Bu yüzden gırtlak erkeklerde hem en hem de uzunluk bakımından, kadınlardan daha büyüktür.

Gırtlağın iskeletini oluşturan kıkırdaklar dokuz adettir. Bunların üçü çift, üçü de tektir. Tiroidin kıkırdağın boynun ön tarafında yapmış olduğu çıkıntıya, halk arasında adem elması adı verilir. Gırtlağın kasları da beş adettir. Bunlardan dört tanesi çiftken, bir tanesi de tektir. Bunların bazıları ses tellerini uzatır, kimisi de kısaltır. Yine kasların bazıları normal aralığını daraltırken, bazıları da genişletir. Gırtlak kaslarının görevlerinden ikincisi ise, yabancı cisim ve zararlı maddelerin alt solunum yollarına geçmesini engellemek için gırtlağı kapatmaktır. Bu kasların harekete geçmesini sağlayan uyarı, yabancı zararlı maddelerin gırtlak iç yüzeyine teması sonucunda meydana gelmekte olan reflekstir.

Gırtlak

Gırtlağın iç tarafı, bütün solunum yollarında olduğu gibi, çok katlı titrek tüylü epitel ile kaplanmıştır. Sadece fazla mekanik etkiler altında kalan ses tellerinin üzeri, boynuzsu bir epitel ile örtülmüştür. Gırtlak mukozasının altında her tarafta farklı şekilde salgı bezleri bulunur. Bunların vazifeleri gırtlak iç yüzünün sürekli nemli kalmasını sağlamaktır. Bu durum, burun boşluğunda olduğu gibi, buradan geçen havanın temizlenmesi ve neminin çoğalmasında önemli rol oynar. Larinks aynası adı verilen bir alet ile gırtlağın üst ve orta bölümleri gözlemlenebilir. Gırtlağın sinirleri vagus sinirinin iki dalından gelmektedir. Bunların dallarının kesilmesi ya da kanser hücreleri tarafından buraların istila edilmesi sonucunda, ses kısıklığı ortaya çıkar. Gırtlağın kendi özel isimleriyle anılan farklı farklı hastalıkları vardır. Difteri, gırtlak veremi, larenjit ve gırtlak felci en ciddileridir.

]]>
Gırtlak Kanseri https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kanseri.html Thu, 29 Nov 2018 10:56:32 +0000 Gırtlak kanseri, gırtlak, alt, orta ve üst olarak üç bölümden oluşan, açılıp kapanabilen ve nefes almamızı, konuşmamızı ve yutkunmamıza yardımcı olan önemli bir organdır. Ses telleri gırtlağın orta kısmın Gırtlak kanseri, gırtlak, alt, orta ve üst olarak üç bölümden oluşan, açılıp kapanabilen ve nefes almamızı, konuşmamızı ve yutkunmamıza yardımcı olan önemli bir organdır. Ses telleri gırtlağın orta kısmında bulunur. Alt kısım ise soluk borusu ile iletişimi sağlar. Gırtlak kanseri kanser çeşitleri arasında rastlanma sıklığı bakımından 10. sırada yer alır. Sigara içenlerde yaygın bir şekilde görülen kanser türlerindendir. Sigara içerisinde yer alan maddeler gırtlaktaki hücrelerin yapısını olumsuz yönde etkileyerek kanser oluşumunu tetikler. Sigarayı bırakmak 10-15 yıl sonra gırtlak kanserine yakalanma riskini %60 civarında azaltmaktadır. Gırtlak kanseri 55-65 yaş aralığında daha fazla görülür.

Gırtlak kanseri belirtileri

Gırtlak kanseri daha çok ses tellerine yakın alanlarda ortaya çıkar. Dolayısıyla kanserin en önemli belirtisi seste yaşanan değişimdir. Örneğin ses kısılması ya da gerilmesi yaşanabilir. Ses haricinde neden olabileceği belirtiler;

 • Gırtlakta şişme
 • Yutkunma güçlüğü
 • Yutkunurken ağrı hissi
 • Nefes kokusu
 • Kulak ağrısı
 • Geçmeyen boğaz ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Öksürük
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Nefes alırken hırıltı
 • Nefes darlığı

Ses kısıklığı 2-3 haftadan fazla sürüyorsa ve nedeni bilinmiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Kanser oluşumu ses tellerine yakın bir alanda değilse boğaz ağrısı ve gırtlakta şişlik görülebilecek ilk belirtiler arasındadır.

Gırtlak kanseri diğer kanserlerde olduğu gibi eskiyen hücrelerin yenileriyle değişimi sırasında, ölmemesi ve birikmeye başlaması ile birlikte meydana gelir. Vücuttan atılması gereken ve ihtiyacı olmayan bu hücreler bölgede birikerek tümör oluşumuna yol açar. Bu tümörler bazen iyi huylu olabilirken bazense kanserli olabilir. İyi huylu tümörler genelde hayati risk oluşturmaz. Tedavi edildikten sonra nüksetme olasılıkları da yok denecek kadar azdır. Kanserli tümörlerde tedavi edildiğinde nüksetme olasılığı yüksektir. Ayrıca çevre doku ve organlara yayılma özellikleri de vardır.   

Gırtlak kanseri nasıl teşhis edilir

Bazı şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda doktor hastaya bazı sorular yöneltir. Bu sorular sayesinde hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi alınır. Ardından elle muayene yapılarak gırtlak bölgesi incelenir. Doktor bölgeyi tam olarak görebilmek için nasendoscope olarak tanımlanan ince bir tüpten yardım alabilir. Bu tüp burun yoluyla gırtlağa ulaştırılır. Tüpün ucunda kamera ve ışık bulunur. Bu sayede bölge detaylı bir şekilde incelenir. Tüp burundan sokulduğu için kişiye rahatsızlık verebilir. Fakat işlem sadece birkaç dakika içinde tamamlanır. Gırtlağı gözle muayene edebilmek için ayrıca laringoskopi yöntemi de kullanılabilir. Bu yöntemde ağıdan uygulanan bir kamera ile gırtlak gözlemlenir. Laringoskopi iki farklı yöntemle uygulanabilir. Birincisi aynalı indirek laringoskopi, ikincisi ise, bir tüp ucuna bağlanan kamera yöntemidir. Bu yöntem sayesinde uzman bölgeyi ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilir. Uygulama anında doktor anormal bir bulguya rastlarsa bölgeden örnek doku alabilir. Bu doku laboratuvar ortamında incelenerek   teşhis rahatlıkla konulabilir.

Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanseri tedavisi

Gırtlak kanseri eğer başlangıç aşamasında belirlenmişse radyasyon tedavisi kullanılır. İlerleyen kanserlerde ise radyasyon ile beraber kemoterapi de kullanılır. Tercih edilecek tedavi seçeneği hastanın genel sağlık durumu ve kanserin yayılım durumu ile alakalı olarak değişebilir. Gırtlak kanserinde kullanılan tedavi ise cerrahidir.

Gırtlak kanseri ameliyatında bölge neşter ya da lazer kullanılarak açılabilir. Ameliyat anında gırtlağın ne kadar kanserden etkilenmişse o kadarı ya da tamamı alınabilir. Beraberinde bölgedeki lenf bezlerinin de alınması gerekebilir. Ameliyatın ardından hasta sigara ya da alkol kullanımına deva]]> Gırtlak Kanseri Ameliyatı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kanseri-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 05:21:11 +0000 Gırtlak Kanseri Ameliyatı, Gırtlak kanserinin tedavisinin kolaylıkla yapılabilmesi için erken tanı büyük önem taşımaktadır. Diğer önemli olan faktör ise gırtlağın hangi bölgesinde (supraglottik, glottik, subglottik) yer al Gırtlak Kanseri Ameliyatı, Gırtlak kanserinin tedavisinin kolaylıkla yapılabilmesi için erken tanı büyük önem taşımaktadır. Diğer önemli olan faktör ise gırtlağın hangi bölgesinde (supraglottik, glottik, subglottik) yer aldığıdır. Gırtlak kanserinin bulunduğu evre, özellikle boyunda bulunan lenf bezlerine yakın ya da uzak olan diğer organlara kanser hücrelerinin yaylımı tedavi sonucunu etkileyebilmektedir. Kişinin alkol tüketimi ve sigara kullanması genellikle gırtlak kanserine yakalanma riskinin başlıca nedenleridir. Eğer kişide meydana gelen ses kısıklığı 10-15 günden fazla sürmüş ise, mutlaka zaman kaybetmeden KBB doktoruna başvurmalıdır. Ayrıca kişide gelişen bir ses kısıklığının olmaması gırtlak kanserinin olmayacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü gırtlak kanserinin ileri safhalarında ses kısıklıkları ortaya çıkabilmektedir. 


Gırtlak Kanseri Ameliyatı Evresine Göre Nasıl Yapılır, hastaya uygulanacak olan ameliyat çoğunlukla kanserin bulunduğu bölge ve evresine göre farklılık göstermektedir. Bu ameliyatı amacı gırtlak bölgesinde oluşan kanser durumunun tam olarak temizlenmesi ve hiç bir kalıntının kalmamasıdır. Özellikle hastanın doğal solunum yolundaki fonksiyonunu ve doğal sesini bozmadan cerrahi olarak yapılan ameliyattır. Fakat bütün kanser hastalıklarında ilk hedef bölgedeki kanserin tamamen temizlenmesidir. Fonksiyon durumu ise daha sonradan gelmektedir. Gırtlak kanseri ameliyatı genellikle sınırlı, bütün gırtlağın alınmasına yakın yönde ve gırtlağın bütünüyle alınması şeklinde değerlendirilmektedir. 

Parsiyel Gırtlak Kanseri Ameliyatı, gırtlak ameliyat esnasında bütünü ile alınır ve ses fonksiyonu ise, doğal yoldan olmadığı için nefes borusunun ön duvarına kalıcı olarak ağızlaştırıcı yerleştirilir. Bu durumda hastanın ağız yolundan ve burundan nefes alımı devre dışı bırakılır. 

Parsiyel Larenjoktomi Gırtlak Ameliyatı, bu durumunda ise, hastanın hem iyi hem de kötü olan ses fonksiyonu tamamen doğal olarak kalmaktadır. Ameliyat sırasında boğazın ön duvarında açılan geçici delik genellikle belli bir süre sonra kapatılır. Daha sonra hasta normal yoldan doğal olarak hem ağızdan hem de burundan solunum yapma şansına sahip olacaktır. 
Gırtlak Kanseri Ameliyatı
Subtotal Larenjektomi Gırtlak Ameliyatı, bu ameliyat hastanın solunumdan daha çok, az miktarda da olsa kendi doğal ses fonksiyonunun kalması amacıyla yapılmaktadır. Çünkü hastanın solunum yapabilmesi genellikle total larenjoktomi şeklindeki kalıcı olan delikten yapılabilmektedir. Hastanın gırtlaktaki meydana gelen kanserin hem yerine hem de bulunduğu evreye göre farklı çeşitte yöntemler uygulanarak parsiyel larenjoktomi uygulanabilmektedir. Gırtlak kanseri ameliyatı sonrasında verilen örnekte eğer patoloji cerrahi sınırlarda bile olsa kanser hücresine rastlamış ise, yeniden ikinci ameliyat ile cerrahi genişletilerek uygulanmaktadır. Çoğunlukla meydana gelen bu durumda ise, hastaya radyoterapi uygulanması iyi bir seçenek olarak görülmektedir.
]]>
Gırtlak Yanması https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 17:56:59 +0000 Gırtlak yanması, alerji, enfeksiyon, reflü gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan, çoğu kişinin maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Daha çok çocuk ve kadınların maruz kaldığı bir sorun olsa da erkeklerde de gö Gırtlak yanması, alerji, enfeksiyon, reflü gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan, çoğu kişinin maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Daha çok çocuk ve kadınların maruz kaldığı bir sorun olsa da erkeklerde de görüleme olasılığı vardır. Hazır besinler, asitli içecekler yanmanın şiddetini arttırabilir. Ayrıca gırtlak yanması mide ekşimesi nedeniyle de oluşabilir.

Gırtlak yanması nedenleri

Reflü: Gırtlak yanmasına neden olan en önemli etkendir. Mide asidinin yemek borusuna doğru akması reflü olarak tanımlanır. Asit kaçağı gırtlakta yanma hissi, ağızda anormal bir tat, göğüs ağrısı, mide bulantısı ve mide hassasiyeti gibi belirtilere yol açar.

Alerji: Alerjiler gırtlak ve göğüste yanmaya yol açabilen nedenler arasındadır. Bazı yiyecekler, hava koşulları gırtlağı tahriş edebilir. Mide bulantısı, kaşıntı, baş ağrısı gırtlak yanmasına eşlik edebilir.

Boğaz kuruluğu: Tahriş ve kuruluk gırtlakta yanmaya yol açabilir. Nem oranı düşük olduğunda gırtlak ile beraber ağız ve burun kuruluğu da yaşanabilir. Solunum yolu organlarının nemli kalmasını ve bölgede tahriş oluşumunu engelleyen mukus salgılayan kanallar bulunmaktadır. Nem eksikliği gırtlakta yanma ve tahriş hissi meydana getirir.

Yemek borusu iltihabı: Yemek borusunda meydana gelen iltihap gırtlakta yanma hissi, rahatsızlık hissi, geğirme, göğüs ağrısı gibi belirtilere yol açabilir. İltihap kemoterapi gibi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca reflü hastalığının da bir komplikasyonu olarak yaşanabilir.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı, grip gibi bulaşıcı özelliği olan hastalıklar gırtlak yanmasına yol açabilir. Özellikle çocuk ve yaşlılarda görülme olasılığı çok yüksektir.

Östaki borusu drenajı: Östaki borusu kulaktaki basıncı dengelemek ve fazla sıvıyı atmakla görevli olan bir organdır. Özellikle soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklarda östaki kanalları fazla sıvıyı dışarı atmakta zorlanır ve beraberinde kulak tıkanıklığı yaşanır. Gırtlak yanması, işitme bozukluğu ve tıkanıklık görülebilen belirtiler arasındadır.

Enfeksiyon: Bakteri ve virüsler nedeniyle oluşan solunum yolu enfeksiyonları gırtlak yanmasına neden olabilir. Bademcik enfeksiyonu, soğuk algınlığı, larenjit, bronşit ve zatürre gırtlak yanması ile beraber tahrişine de yol açabilir.

Gırtlak yanması nasıl geçer

Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen gırtlak yanmasını tedavi edebilmek için yanmanın neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Nedene yönelik tedaviye başlanabilir. Yanma uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Gırtlak yanmasını hafifletmek için evde de bazı tedavilere başvurulabilir.

Gırtlak Yanması

Gırtlak yanmasına ne iyi gelir

Karbonat: Yanmayı hafifletmek için karbonat kullanılabilir. Karbonat mide yanmasını bastırır. Bu sayede mide asidi gırtlakta yanmaya yol açmaz. 1 tatlı kaşığı karbonat 1 su bardağı suyun içine eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım gerek duyulduğu sürece içilebilir.

Gargara: Tuzlu suyla hazırlanmış gargara suyu gırtlak yanmasına karşı kullanılabilecek alternatif bir tedavi seçeneğidir. Karışımın içine zerdeçal tozu da ilave edilebilir.

Bal: Bal birçok hastalığa karşı tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Antibakteriyel etkisi ile gırtlak yanmasına karşı etkili olur. Bal sıcak suyun içine ya da bitki çaylarına eklenerek kullanılabilir. Ayrıca bal limonlu suya karıştırılarak içildiğinde yine gırtlak yanmasına karşı iyi gelir.

Zencefil çayı: Gırtlak ağrısına karşı kullanılabilecek bir bitkisel çaydır. Bir bardak su kaynatılarak içine zencefil eklenir ve 5 dakika dinlendirilerek içilebilir.

Buhar: Gırtlak ağrısı, yanması ve gıcıklanmasını tedavi edebilmek için buhar etkili bir yöntemd]]> Gırtlak Hastalıkları https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-hastaliklari.html Sat, 01 Dec 2018 02:41:11 +0000 Gırtlak Hastalıkları, Gırtlakta larenks adı verilen titreşerek konuşmayı üreten ses telleri mevcuttur. Sesin oluşmasını sağlayan gırtlak hastalığında sesi de etkileyecektir. Teşhis erken konur ve tedaviye gecikmeden başlan Gırtlak Hastalıkları, Gırtlakta larenks adı verilen titreşerek konuşmayı üreten ses telleri mevcuttur. Sesin oluşmasını sağlayan gırtlak hastalığında sesi de etkileyecektir. Teşhis erken konur ve tedaviye gecikmeden başlanılırsa rahatsızlık ilerlemeden iyileştirilebilir. Gırtlak akciğerlerde girişi denetlemeye yardımcı kapak görevini yapar. İnsan vücudunda oldukça duyarlı bir organ olan gırtlak yemek yediğimizde kapanır yiyeceklerin ve içeceklerin yemek borusundan mideye kadar inmelerini sağlayan bir organdır. Bulunduğu yer boynun merkezine yakın yerde bulunan soluk borusunun (trakea) üstünde yer almaktadır. Soluk alıp verdiğimizde açılan bir organdır. 


Dış bölümü kıkırdak dokusu ile kaplı olan gırtlak, soluk borusunun en önemli bölümüdür. Gırtlak borusunun hemen üzerinde ise epiglot bulunmaktadır. Yediğimiz yiyeceklerin gırtlak borusuna kaçmasını önleyen epiglot, gırtlağın üzerini kapatan düz bir kapak şeklindedir. Beyin tarafından çalışması otomatik olarak denetlenmektedir. Yalnız bazı durumlarda bu denetleme bozularak yiyecek parçaları ve sıvılar ''yanlış yolu'' izlerler. Öksürük gırtlağa takılan yiyeceklerin dışarı atılmasını sağlayacaktır. Ses telleri gırtlağın içinde yer alan özel biçimli kıkırdak parçalarının üstünde bulunmaktadır. Ses soluk verdiğimizde havanın ses tellerinin üzerinden geçmesiyle oluşan titreşimle olur. Gırtlakta bulunan kıkırdaksı yapı ses tellerini kasacak veya gevşetecek şekilde hareket etmelerini sağladıkları için sesin alçak yada yüksek perdeli sesler olmasını sağlayacaktır. Sesin niteliği dil, dudaklar ve çene hareketinin yapısından etkilenmektedir.   

Gırtlak Yaralanmaları

Gırtlağın tahrişi olmasına neden olan aşındırıcı dumanlar, zehirler veya sıvılar gırtlağın iç kısmını örten tabakayı yakıp gırtlağın tıkanmasına ve şişmesine sebep olacaktır. Gırtlak bıçak veya yumruk gibi dışarıdan gelen bir yaralanma ile de tıkanmaktadır. Solunum güçlüğü, ağrı ve yaralanmalar hastayı çok fazla rahatsız edecektir. Akciğerlere hava gitmesi yaşamsal bir önem taşımaktadır. Ancak bu olay sadece hastane ortamında yapılabilmektedir. Gırtlağın altın kısmından bir delik açılarak havanın doğrudan akciğerlere dolmasını sağlayacaktır. Bu deliğin açılmasına verilen isim trakeostomidir

 • Akut Gırtlak İltihabı
 • Kronik Gırtlak İltihabı
 • Polip Ve Nodüller
 • Gırtlak Kanseri
 • Larengotrakeobronşit
 • Gırtlak Difterisi
Gırtlak Kanseri: Erkeklerde kadınlara göre on kat daha fazla görülen gırtlak kanseri özelliklede sigara kullanan kişilerde daha çok görülen bir hastalıktır. Gırtlak hücrelerinde başlayan kanserin il belirtisi, haftalarca süren ses kısılmasıdır. Sürekli süren kuru bir öksürük ve öksürük ile gelen kan damlaları ve birkaç hafta sonra soluk almada ve yutkunmada güçlük ortaya çıkmaktadır. Tedavi süresi geciktirilir ise ölüme dahi sebep olur. Işın tedavi yöntemi ile bütünü tedavi edilen bir kanser türüdür. İleri ve ağır vakalarda ise gırtlağın yerinden çıkarılması dahi gerekebilir. Gırtlağı alınan bir kişi konuşmayı yemek borusunu kullanarak yapacaktır. Kalıcı bir trakeostomi yöntemi ile soluk alıp vermeye devam edecektir.

Gırtlak Hastalıkları
Akut Gırtlak İltihabı: Aşırı sigara dumanı, larenjit, sesin gereğinden fazla kullanılması (şarkı söyleme, bağırma, vb.) nezle veya grip gibi enfeksiyonlar ile gırtlakta yaptığı tahrişe bağlıdır. 

Polip Ve Nodüller: Mantara benzeyen küçük kütlelerdir. Ses telleri üzerinde ses kısıklığına neden olur. Cerrahi yolla çıkarılır.

Kronik gırtlak iltihabı: Kronik iltihabı uzun sürer. Nedeni tahriştir. Tütün, toz, duman ve aşırı bağırma sonucu oluşmaktadır.

Gırtlak difterisi: Çocuklar için tehlikeli hastalıktır bulaşıcıdır. Gırtlağa yapışır hava yolunu tıkamasıyla hasta ölebilir.

Larengotrakeobronşit: Gırtlağı daraltan kuru öksürük yapar bakterilerden oluşur]]> Gırtlak Tümörü https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-tumoru.html Sun, 02 Dec 2018 01:28:32 +0000 Gırtlak tümörü, gırtlak bölgesinde gelişen tümörler genellikle iyi huylu olmasına rağmen, bazen kötü huylu tümörlere de rastlanabilir. Bu tür tümörlerin gırtlak kanserine neden olması yüzünden, tedavisinin erken aşamada Gırtlak tümörü, gırtlak bölgesinde gelişen tümörler genellikle iyi huylu olmasına rağmen, bazen kötü huylu tümörlere de rastlanabilir. Bu tür tümörlerin gırtlak kanserine neden olması yüzünden, tedavisinin erken aşamada yapılması önemlidir. Gırtlak beslenmede oldukça aktif olduğundan tümörler oldukça rahatsızlık verir. Gırtlak boğazın altında, akciğerlerin üzerinde, yemek borusu önünde yer alır. Nefes almaya, besinlerin akciğerlere kaçmasına engel olma, konuşmaya yardımcı olma gibi önemli görevler üstlenir. Gırtlak tümörü genellikle ses tellerinin üzerinde meydana gelir. Bunların en önemli nedenlerinden birisi sigara kullanımıdır. Daha önceden erkeklerde yaygın olarak görülmesine rağmen, kadınlardaki sigara alışkanlığının artmasıyla gırtlak tümörü görülme oranı kadınlarda da artmıştır. Toplumda en fazla 30 yaşından sonra görülmeye başlar.


Gırtlak tümörü türleri

İyi huylu tümörler: Gırtlak bölgesindeki iyi huylu tümörler genellikle polip türünden olur.  Bunun dışındaki kist, lipom, tiksoma gibi tümörler gırtlakta nadiren oluşur. Poliplerde genellikle ses telleri yakınında oluşur. Bunlar gırtlağın iç yüzeyinde bir sapla ya da ağın içinde düğümcük şeklinde olurlar. Verdikleri rahatsızlık büyüklükleri ile doğru orantılıdır. Ses telleri düğümcüğü en fazla görülen iyi huylu gırtlak tümörüdür. Bölgeyi zedelediği için, ses tellerinde iltihaplanma etkisi gösterebilir. Hasta konuşmada zorlanır, ses kısıklığı sorunu yaşar. Ses kısıklığı akla gırtlak tümörünü getirmelidir. Başlangıçta aralıklı olarak ses bozukluğu görülse de, ilerleyen aşamada ses kısıklığı sürekli hale gelebilir. Ses tellerinin her noktasında gırtlak tümörü oluşabilir. Bunların tedavisi lokal anestezi altında, gırtlak aynası kullanılarak yapılan cerrahi bir girişimle olur. Basit bir operasyon olduğundan tümör pensle tutularak dışarıya alınır. Ancak bazen gırtlak tümörü yaygın bir bölgede etkili olabilir. Bu durumda genel anestezi altında yapılır İyi huylu tümörler olan papillomlar ise, bir yaşından küçük bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Bunların alınması genel anesteziyle olur. Çünkü polip gibi tek olarak bulunmadıklarından, üzüm salkımı gibi gırtlağı etkilerler. Operasyonda tümör detaylı şekilde temizlenir. Bu tür tümörlerde kullanılan lazer tedavisi oldukça başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Gırtlak Tümörü
Kötü huylu tümörler: Gırtlak tümörleri kötü huylu olduğunda, gırtlak kanserini düşündürür. Bu tümörlerin oluşumunda sigara kullanımı, genetik yatkınlık, kronik enfeksiyonlar gibi etkenler etkili olur. Gırtlakta yerleştikleri yere göre farklı belirtilerle kendini gösterirler. İlk aşamada ses kısılması, çeşitli ses problemleri yaşanabilir. Özellikle 2 haftalık tedaviyle geçmeyen ses kısıklığı gırtlak tümörünü akla getirmelidir. İlerleyen aşamalarda kanlı balgam, nefes darlığı, inatçı öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Yutmada bariz olan, kulağa kadar etkili boğaz ağrısı, kitle hissi, konuşmada değişim, kötü kokan nefes gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Gırtlak bölgesindeki en dar yer olan nefes borusunda daralmaya yol açan tümörler, hastada nefes darlığını belirgin hale getir. Bazı hastalarda boyundaki lenf bezlerinde büyüme olur. Bu tür gırtlak tümörleri hastalardaki belirtiler dikkate alınarak, kulak burun boğaz uzmanınca değerlendirmeye alınır. endoskopla ya da ayna kullanımıyla gırtlak muayenesi yapılır. Gerekirse parça alınarak, biyopsi yapılır. Kanserin değerlendirilmesinde radyolojik incelemelerde yapılmalıdır. Tümörün başka alanlara yayılım gösterdiği konusu da değerlendirilir.

Gırtlak tümörü kötü huylu olduğunda, tedavisi daha zor olur. Hastalara önceden boyunda delik açılarak tedavi uygulanırdı. Günümüzde lazer tedavileri bu zor uygulamayı ortadan kaldırmıştır. Ancak gırtlak tümörünün erken aşamada teşhis edilmesi tedavide çok önemlidir. Bu konuda en önemli belirti ses kısıklığı olduğundan, hastaların bunu ihma]]> Gırtlak Çıkıntısı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-cikintisi.html Sun, 02 Dec 2018 02:49:31 +0000 Gırtlak çıkıntısı, özellikle erkeklerde daha belirgin şekilde olan gırtlak bölgesindeki tiroit kıkırdağının oluşturduğu tümsek yapıdır. Bu adem elması olarak ta tanımlanır. Bu yapı tiroit kıkırdağının iki yaprağı Gırtlak çıkıntısı, özellikle erkeklerde daha belirgin şekilde olan gırtlak bölgesindeki tiroit kıkırdağının oluşturduğu tümsek yapıdır. Bu adem elması olarak ta tanımlanır. Bu yapı tiroit kıkırdağının iki yaprağının ortada birleşmesiyle oluşur. Erkeklerde daha yaygın görülse de, bazen kadınlarda da oluşabilir. Ergenlikle birlikte oluştuğundan, halk arasında gırtlak çıkıntısı ergenlik belirtisi olarak kabul edilir. Yutkunma sırasında üste doğru çıkan, sonrasında aşağıya inen yapıda bu hareketin olmaması, genellikle gırtlakta enfeksiyon ya da tümörün etkisiyle olabilir. Gırtlak çıkıntısı açısı kadınlarda 120-140 derece, erkeklerde de 90 derece kadar olabilir.

Gırtlak çıkıntısının adem elması olarak anılması bir rivayetten kaynaklanır. Buna göre; Nefsine hakim olamayan Havva, yasak elmalardan birini kopardığından elma ağacı solmuş ve toz olmuştur. Bunu Adem'e anlatan Havva, kendisinden sorunu çözmesini istemiştir. Adem ise, onun kopardığı elmayı hemen yutar. Elmanın boğazında kalması sonucunda, gırtlak çıkıntısı denilen bu yapı oluşmuştur. Bu nedenle halk arasındaki adı adem elması olarak kalmıştır.

Gırtlak ÇıkıntısıGırtlak çıkıntısı yok edilir mi

Gırtlak çıkıntısı normalde zararsız bir yapıdır. Ancak bazı kişiler bundan estetik açıdan rahatsız olabilir. Bu durumda estetik bir operasyonla gırtlak çıkıntısı düzeltilebilir. Ancak bu yapının tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Sadece görünümde kişiyi rahatsız etmeyecek düzeyde bir küçültme yapılabilir. Bu operasyon Lintilhac operasyonu olarak tanımlanır. Özellikle transseksüel kişiler bu yapıdan oldukça rahatsız olurlar. Bu yüzden boyun bölgesini fular gibi malzemelerle kapatmayı tercih ederler. Bunun düzeltilmesi için yapılan operasyonda genel anestezi kullanılır. Hastanın gırtlağındaki kıkırdaktan küçük parçalar çıkarılarak, kısmen küçülme sağlanır. Ancak dediğimiz gibi gırtlak çıkıntısı tamamen yok edilemez. Bu konuda uzmanların bir bölümü fikir ayrılığı yaşamaktadır. Yapılan operasyonun hastanın ses tellerine zarar vereceğini düşünürler. Bu yüzden ameliyatın yapılmaması konusunda ve riskleri hakkında hastaya detaylı bir açıklamada bulunarak, kararını yeniden gözden geçirmelerini isterler. Üstelik ameliyat sırasında hatayla gırtlak çıkıntısında fazla küçültme olursa, hastanın ses tonu bile değişebilir. Gırtlakta ödem gelişebilir. Ancak bu sorun kısa sürede normale döner. Ameliyatın bıraktığı iz 3-4 cm kadar açılan kesiyle orantılıdır. Bu nedenle hastalarda fazla rahatsızlığa neden olmaz. Genellikle gırtlak çıkıntısı ameliyatı hastaları memnun eden sonuçlara neden olur. Ancak başarılı ve uzman bir cerrahın operasyonu yapması, komplikasyonlar açısından önemlidir.
]]>
Gırtlak Kuruması https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kurumasi.html Sun, 02 Dec 2018 23:44:24 +0000 Gırtlak kuruması, daha çok sıcak ya da soğuk günlerde hava kuruluğu nedeniyle yaşanan bir sorundur. Gırtlakta yanma, kaşıntı ya da ağrı gibi şikayetlere yol açabilir. Bu sebeple gırtlak kuruluğu yaşandığında Gırtlak kuruması, daha çok sıcak ya da soğuk günlerde hava kuruluğu nedeniyle yaşanan bir sorundur. Gırtlakta yanma, kaşıntı ya da ağrı gibi şikayetlere yol açabilir. Bu sebeple gırtlak kuruluğu yaşandığında acı, tuzlu ya da aşırı yağlı gıdalardan kaçınmak gerekir.

Gırtlak kuruması nedenleri

Kuru hava: Soğuk havalarda havanın nem oranı oldukça düşük olur. Bu nedenle nefes alırken kuru ve soğuk hava solunur. Beraberinde gırtlak kuruması ve kaşıntı yaşanır. Ancak bu durum yalnızca kışın olmaz. Herhangi bir mevsimde de gırtlak kuruması yaşanabilir. Örneğin klimalı ortamlar havanın nem oranını düşürerek gırtlak kurumasına yol açabilir.

Alerjenler: Gırtlak kurumasına yol açan çok sayıda alerjen bulunmaktadır. Toz, kir, polen, hayvan tüyleri, temizlik ürünleri yine gırtlak kurumasına yol açabilir.

Susuzluk: Vücudun yeterince su ihtiyacı karşılanmadığında daha çok kış aylarında gırtlak kuruması yaşanabilir. Vücutta susuzluk yaşamamak ve dehidrasyona uğramamak için tüketilen su miktarına dikkat edilmelidir. Tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Sigara: Sigara ya da herhangi bir narkotik ürün kullanmak gırtlakta kurumaya yol açabilir. Bu tür maddeler vücuttan sıvı atılmasına neden olur. Gırtlakta kuruma ile beraber kaşıntı ve gıcıklanmaya da yol açar.

Gırtlak kanseri: Gırtlak ya da bademciklerde var olan kanserli hücreler gırtlak kanseri olarak tanımlanır. Gırtlakta yaşanan kuruma gırtlak kanserinin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Sjögren sendromu: Göz yaşı ve tükürük üretimini sağlayan salgı bezlerinde yaşanan tahrip sistemik otoimmün hastalık olarak tanımlanır. Tükürük üretimi azaldıkça gırtlak bölgesinde bazı sorunlar yaşanır. Bu sorunlardan biride gırtlak kurumasıdır.

Botülizm: Botülizm Clostridum adı verilen bir bakteri türünün yol açtığı gıda zehirlenmesi olarak tanımlanabilir. Bu bakteri sinirsel fonksiyonları bloke eder. Beraberinde vücuda enfeksiyon kapılmış olur. Bu enfeksiyon vücuda girdikten 12-36 saat sonra gırtlakla ilgili problemler yaşanmaya başlanır. Gırtlak kuruması, yanması, kaşıntı yaşanabilecek sorunlar arasındadır.

Bademcik: Bademciklerde oluşan enfeksiyon, tümör, kanser, apse tükürüğün gırtlağa kadar ulaşmasını engelleyerek gırtlak kurumasına yol açabilir.

Alkol: Alkol tüketimi gırtlakta bulunan dokulardaki nem oranını tamamen emerek kurumaya yol açar.

Gırtlak KurumasıGırtlak kuruması tedavisi

Gırtlak kurumasının birçok nedeni bulunmaktadır. Dolayısıyla tedavide amaç öncelikli olarak gırtlak kurumasına neyin sebep olduğunu bulmak ve tedaviyi o yönde başlatmaktır. Gırtlak kuruluğu için alınacak basit önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler sayesinde kuruma hafifleyerek rahatlama sağlanabilir.

Hava nemlendiricisi: Kapalı ortamlarda nem oranını arttırmak için en ideal yöntem hava nemlendirici kullanmaktır. Kullanılan nemlendiriciler kapalı alanların nem seviyesini arttırarak gırtlak kurumasına engel olur.

Sıvı tüketimi: Gırtlak kuruması bol sıvı tüketimiyle kontrol altına alınabilir. Tüketilen su hava yollarını nemlendirerek kayganlaştırır. Günde en az 1,5-2 litre su tüketerek hava yolları nemlendirilmelidir.

Tuzlu su gargarası: Tuzlu su gırtlak kurumasına karşı yaygın bir şekilde kullanılan alternatiflerden biridir. Gırtlakta kuruluğu önlemek için gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir. Bir çay bardağı suyun içine bir miktar tuz eklenerek gargara suyu olarak kullanılabilir. Gırtlakta yaşanan kuruma, kaşıntı gibi problemlere karşı iyi gelir.

Bal ve limon: Gırtlakta yaşanan kuruma ve kaşıntı için ılık suyun içine bal ve limon eklenerek içilebilir. Günde iki defa tekrarlanarak kuruma sorunu çözümlenebilir.

İlaç tedavisi:]]> Gırtlak Tahrişi https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-tahrisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:49:37 +0000 Gırtlak tahrişi, tıpta faranjit olarak tanımlanan ve yutakta oluşan iltihap nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Yutakta oluşan iltihap genelde gırtlakta ağrı ve tahrişe yol açar. Gırtlak tahrişine yol açabilecek b Gırtlak tahrişi, tıpta faranjit olarak tanımlanan ve yutakta oluşan iltihap nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Yutakta oluşan iltihap genelde gırtlakta ağrı ve tahrişe yol açar. Gırtlak tahrişine yol açabilecek birden fazla etken bulunmaktadır. Üst solunum yolu hastalıkları, toz, kir, hava kuruluğu tahrişe yol açabilecek etkenler arasındadır. Gırtlak tahrişi her yaş insanda ortaya çıkabilen bir durum olsa da daha çok 4-7 yaş arası çocukları etkiler. Yaşanan şikayetler kişiden kişiye değişir. Tahriş virüs kaynaklı gelişebilir. Eğer virüs kaynaklı ise yüksek ateşle seyreder. Genellikle herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kaybolur. Tahriş akut ya da kronik olarak seyredebilir. Akut ve kronik tahriş birbiri ile alakasız olarak devam eder. Eğer gırtlakta yaşanan tahriş birden bire ortaya çıkmışsa ve şiddetli bir şekilde devam ediyorsa akut, hafif ve uzun süredir maruz kalınmışsa kronik olarak tanımlanır.

Akut türde ortaya çıkan yakınmalar gırtlak bölgesi ile sınırlı kalmaz. Gırtlakta yanma, kuruma, ses kısılması, halsizlik, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş gibi yakınmalar tahriş ile beraber görülebilir. Kronik gelişen hastalıkta genelde ateşe rastlanmaz. Yutmakta güçlük, gırtlağa bir şey takılmış hissi, öksürük gibi yakınmalar görülür.

Gırtlak tahrişi neden olur

 • Reflü tahrişe yol açan önemli bir faktördür. Mide asidinin yemek borusuna kaçması nedeniyle ortaya çıkan reflü, gırtlakta tahrişe yol açar ve yaşanan tahriş belli bir süre sonra faranjite dönüşür.
 • Burunla ilgili sorunlar, burun eti, geniz eti, burun kemiği eğriliği burun tıkanıklığına neden olabilir. Burun tıkanıklığında kişi ağızdan nefes alıp verdiği için gırtlak tarafı bu durumdan olumsuz etkilenir ve tahrişle beraber kuruma ve yanma gibi şikayetler yaşanır.
 • Polen, kedi-köpek tüyü, hava kirliliği, hava kuruluğu gibi birçok etken gırtlakta tahrişe yol açar.
 • Sigara ve alkol başlı başına gırtlak tahrişe için bir nedendir. Sigarayı yalnızca içmek değil sigara dumanı solumakta gırtlak tahrişine sebep olabilir.
 • Üst solunum yolu ile alakalı gelişen bakteri ve virüslere bağlı yaşanan hastalıklar gırtlakta tahrişe yol açabilir. Bu durumda yaşanan tahriş akut seyreder.

Gırtlak TahrişiGırtlak tahrişi belirtileri

Gırtlakta yaşanan tahrişin en önemli belirtisi tahrişe bağlı gelişen ağrı hissidir. Ağrı ile beraber aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Eklem ağrısı
 • Gırtlakta kızarıklık, kuruma ve yanma
 • Geniz akıntısı
 • Yutma güçlüğü
 • Ateş
 • Kulak ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Lenf bezlerinde şişme
 • Gırtlak tahrişi için riskli oluşturan etkenler nelerdir
 • Devamlı nükseden sinüzit
 • Soğuk ve aşırı kuru hava
 • Sigara ve sigara dumanı
 • Alerjen maddeler

Gırtlak tahrişi nasıl tedavi edilir

Gırtlakta yaşanan tahriş ve beraberinde yaşanan şikayetler doğrultusunda en doğru yaklaşım bir doktora başvurmaktır. Doktorun koymuş olduğu tanı ve başlatmış olduğu tedavi sayesinde tahrişten kurtulmak mümkün olur. Antibiyotik gırtlak tahrişi için genelde bir fayda sağlamadığı için önerilmez. Fakat tahrişe yol açan ciddi bir enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik reçete edilebilir. Beraberinde şikayetleri azaltmak yaşam kalitesini arttırmak için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar uygun görülebilir. Bu tedavilerin haricinde alınacak bazı önlemler gırtlak tahrişine hafifletmeye yarayabilir. Bu önlemler;

 • Adaçayı, gırtlak tahrişine karşı kullanılabilir. Adaçayı demlenip, bal ve limon eklenerek içilir. Günlük 2-3 bardak olacak şekilde sorun çözümlenene kadar devam edilebilir.
 • Boğaz problemleri için geliştirilmiş pastiller gırtlak tahrişine karşı iyi gelir.
 • Tuzlu ya da karbonatlı su hazırlanarak günde birkaç defa gargara yapılabilir. Gargara gırtlağın yatışmasın]]> Gırtlak Yapısı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-yapisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:47:30 +0000 Gırtlak Yapısı, Solunum sisteminin burundan sonra ki bölümü olun gırtlak, vücudumuzda hayati bir mekanizmadır. Yapısal olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Foksiyonel özelliği nedeni ile sık sık hastalıklar ile mücadele etm Gırtlak Yapısı, Solunum sisteminin burundan sonra ki bölümü olun gırtlak, vücudumuzda hayati bir mekanizmadır. Yapısal olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Foksiyonel özelliği nedeni ile sık sık hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalır. Gırtlağımız, nefes borusunun başlangıcında ağız boşluğunun bittiği yerde bulunur. Latince larinks olarak isimlendirilir. 

  Boyuna karşıdan bakıldığında nefes borusunun ön ve üst bölümünde yer alır. Solunum sistemi ve ses sistemimizin bir parçasıdır. Boynun ön tarafında yetişkin kişilerde 3. ve 6. omurlar arasında, çocuklar da 2. ve  4. omurlar arasındadır. Gırtlağımız; zar, kıkırdak ve çeşitli bağ dokularından meydana gelir. Solunum sisteminin üst kısmını oluştur. Solunum ve ses ilişkisinin uyumlu bir şekilde çalışması için karmaşık bir yapıda oluşmuştur.

  Gırtlağın ağızdan giriş boşluğu nefes yolunu daraltacak veya bazen de nefes alımını tamamen kapatacak bir yapıya sahiptir. Sesin oluşturulabilmesi için gırtlağın belli ölçülerde açılıp kapanması şarttır. Bazen nefes borusundan içeriye yabancı maddelerin kaçmaması için de gırtlak tamamen kapanabilir. Bu şekilde insanı mutlak bir ölüm tehlikesinden korumuş olur.

  Gırtlak YapısıGırtlak iskeleti 

  Gırtlak, tekli ve çifli şekilde dokuz kıkırdak yapıdan meydana gelir. Triod'un yapışık olduğu kalkansı kıkırdaklar, yüzüksü (krikoil) kıkırdak ve epiglot (gırtlak kapağı) tekli yapıya sahiptir. Coniculat, Ariteno ve Cuneiform kıkırdakları ise çiftli yapıya sahiptir. Triod bezinin yapışık bulunduğu yerde meydana gelen gırtlak çıkıntısına ise adem elması denir. Gırtlak beş kastan oluşur. Kaslarında dördü çiftli, bir tanesi tek kastır. Kasların ve kıkırdakların karmaşık yapısı sesi değiştirebilmek için kullanılır. Kimi kaslar ses tellerini gererken kimileri yumuşatır, kimileri kavis verir, kimi kaslarda gırtlağın titremesini sağlar.

  Gırtlağın solunuma etkisi ve iç yüzey yapısı

  Solunum yolumuza bağlı birçok organ iç yüzeyinde olduğu gibi gırtlağımızın da iç yüzeyi küçük tüycükler ile örtülüdür. Gırtlak nemli yapısının altında çeşitli salgı bezleri bulunur. Bu bezler sayesinde gırtlak iç yüzeyi sürekli nemli kalır. Bu bölgenin nemli kalması önemlidir. Bu nem sayesinde akciğerlere giden hava akciğerlerinin yumuşamasını ve rahat çalışmasını sağlarken aynı zamanda nem sayesinde ideal sıcaklığa kavuşan hava vücut için gerekli şekilde kullanılabilmektedir.

  Gırtlak Sinirleri

  Sinir yapısı, kafanın içinden gırtlak yönüne ilerleyen vagus sinirinin iki kolundan meydana gelir. Bu kolların kesilmesi veya kanser hücreleri tarafından etkisiz hale gelmesi ile ses kısılması, nefes darlığı, öğürme gibi sorunları meydana getirir.

  Ergenlikte gırtlakta meydana gelen değişim neden olur

  Erkek ve kız çocuklarının ergenlik başlangıcında ki hormonel değişimlerden gırtlakta nasibini alır. Ergenlik ile birlikte vücutta yumuşak kıkırdaksı dokuların sertleşmeye başlaması gırtlağın yapısının büyük bölümünü oluşturan kıkırdak yapının da değişmesine, kemiksi bir hal almasına neden olur. 

  Ergenliğe geçildiğinde gırtlak genişliği iki katına çıkar, bu ani değişim kişilerin sosyal ve psikolojik açıdan değiştirmektedir. Erkek çocukların ergenlikte gırtlak çapı 130-140 mm arasında genişliğe ulaşırken, kız çocukların bu değişimi daha yavaş olur, kız çocuklarında gırtlak çapı 110-115 mm. civarında olur. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Gırtlağın herkeste değişik uzunlukta, yuvarlaklıkta, değişik kıkırdak  yapısında  ve zar yapısında  olması ses şekillerinin herkesin kendine has bir yapıda olmasına neden olur. Yirmili yaşlardan itibaren kıkırdaksı yapı kemikleşmeye başlar. Özellikle yaşlılarda ve erken yaşlılık dediğimiz hastalıklar da kişilerin gırtlak kıkırdakları tamamen]]> Gırtlak Daralması https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-daralmasi.html Wed, 05 Dec 2018 02:45:48 +0000 Gırtlak daralması, en büyük belirtileri arasında yutma güçlüğü gelmektedir. Yemek borusunda bulunan katı gıdaların veya sıvı gıdaların güçlükle gırtlaktan geçilmesi esnasında zorluk yaşanmasıyla bu bölgede daralma g Gırtlak daralması, en büyük belirtileri arasında yutma güçlüğü gelmektedir. Yemek borusunda bulunan katı gıdaların veya sıvı gıdaların güçlükle gırtlaktan geçilmesi esnasında zorluk yaşanmasıyla bu bölgede daralma gözlenir. Genellikle yetişkinlerde görülen gırtlak daralmasının başlıca sebepleri arasında midede bulunan içeceklerin yemek borusuna doğru ters yönde akışının oluşmasından sonra yemek borusunun mide asidine aşırı derecede maruz kalması ile beraber daralmaya sebep olmasıdır. Ters yönde mide akışı sebebiyle hassasiyet oluşmasına neden olur ve bu doku geçici olarak tıkanıklık olmasına sebep olur.

  Ayrıca reflü gelişmesi, gırtlak ve yutak dokularının hassas yapısı ile burada bulunan sinirsel refleksler sonucunda bu bölgede daralmalar gözlenir. Böyle durumlarda boğulacakmış gibi hisler de gözlenmektedir. Boğazda bulunan daralma sonucunda ses kısıklığı gibi problemlerde yaşanır. Bu daralma hissi sonrasında nefes alıp vermede zorluklar yaşanır. Gırtlakta bulunan daralma başka sıkıntıları beraberinde getirir. Ağız kokusu, kulağa vuran ağrılar, kronik öksürük, uykudan öksürerek uyanma gibi şikayetler de gözlenmektedir.
  Yemek borusuna kısmen kapayan etin yemek borusunun üst ucunu bırakmasıyla ve demir eksikliği gibi problemler sonucu bu bölgede daralmalar gözlenir. Yutma güçlüğüne neden olan katı gıdaların sınırlandırılması ile yemek borusunun daralması oluşur. Yemek borusunun kas halkasının sıkılaşmasıyla bu bölgede bulunan daralmanın yanında katı gıdaların yemek borusundan geçmesi esnasında zorlanmalar görülür. 

  Gırtlak DaralmasıGırtlak daralmasının tanısı

  Burada bulunan hastalığın tanısının konulması oldukça zordur. Çünkü  bu hastalıkta bulunan belirtiler spesifik olarak gözlenmemektedir. Burada bulunan en iyi tanı yöntemi ise görüntülü endoskopi yöntemidir. Endoskopi yöntemiyle boğazdan gırtlağa, ses telleri ile yemek borusuna, bu bölgede gerekli işlemler uygulanarak tanı konulur. Daralmanın teşhisi için Baryum röntgeni çekilerek yutma güçlüğünün nedeninin belirlenmesi sağlanır. Bu hastalığın mide kanserine sebep olup olmadığından emin olmak için endoskopik incelemelerle, daralmanın sebebi saptanır.

  Gırtlakta bulunan daralmanın tedavisi

  Gırtlakta daralmasının tedavisi için öncelikli olarak yemek borusundaki yemek borusu iltihabına kostik madde yutulması ile yemek borusu yerlerinin ya da mukavva halkalarının bir sonucu ise dayanan geçitte bir yemek borusu genişleticisi ile bu bölgenin açılması sağlanır. Daha sonra genişletici gerilerek büzüşmenin açılması sağlanır. Bu rahatsızlıklar için seyrek olarak ameliyatla ile gırtlakta bulunan daralmanın giderilmesi sağlanmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde dikkat edilen en önemli nokta yatmaya geçmeden önce bir şeyler yemeden, içmeden yatmak gerekir. Diğer şekilde yatmaya yakın tüketilen gıdalar bu daralmayı tetikler. Ayrıca bu hastalıkla beraber kızartılmış gıdalardan uzak durulması tedavi açısından oldukça önemlidir. Alkol, kafein gibi zararlı içeceklerden uzak durulması ile burada bulunan daralmanın tedavisine katkı sağlamış olur.

  Aşırı kilo almaya dikkat etmeli; zayıf olması bu hastalığın tedavisinde önemli olup, kilo bulunan hastaların zayıflaması tavsiye edilir. Ayrıca bu problemi yaşayan kişilerin stresten uzak kalması ve acı, baharatlı yiyecekleri tüketmemesi ile bu hastalığın tedavisine katkı sağlanmış olur. Gırtlak daralmasının tedavisi sırasında gazlı içeceklerden uzak kalınması tedavinin kısa sürmesi için oldukça önemlidir.

  Bu hastalığın tedavisi başka hastalıklarında kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Akciğer hastalıkları, astım gibi problemler bu bölgedeki daralmanın tedavisinde takibe alınmalıdır. Ayrıca daralmanın oluşmasında gırtlak kanseri, kronik sinüzit, kronik faranjit gibi hastalıklarında takip edilmesiyle gırtlak daralmasının tedavi edilmesi sa]]> Gırtlak Kaşıntısı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kasintisi.html Wed, 05 Dec 2018 23:27:58 +0000 Gırtlak kaşıntısı, gırtlakta yaşanan gıdıklanma ya da kaşıntı ciddi olmayan bir rahatsızlık hissidir. Alerjenler, hava kuruluğu, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bazen gırtlak kaşıntıs Gırtlak kaşıntısı, gırtlakta yaşanan gıdıklanma ya da kaşıntı ciddi olmayan bir rahatsızlık hissidir. Alerjenler, hava kuruluğu, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bazen gırtlak kaşıntısı kronik bir hal alarak devamlı hissedilebilir. Bu durumda uyku bozuklukları, dikkat dağınıklığı, boğaz ağrısı ve boğaz tahrişi kaşıntıya eşlik edebilir.

  Gırtlak kaşıntısı neden olur

  Gırtlağın yüzeyi sinir hücrelerinin uç kısımları ve mukus dokusuyla kaplıdır. Virüsler, hava, tüketilen gıdalar ya da alerjik reaksiyonlar sonucu gırtlağı saran sinir ucu hücreleri tahriş olabilir. Mukusun görevi gırtlağı yumuşatmak ve tüketilen yiyeceklerin geçmesini kolaylaştırmaktır. Fakat bazı durumlarda mukus kuruyabilir ya da normalden daha az üretilerek gırtlakta kaşıntı başlayabilir. Bu durum daha çok enfeksiyon ya da vücudun susuz kalması nedeniyle yaşanır. Gırtlak kaşıntısının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  Kullanılan ilaçlar, beslenme ve yaşam tarzı: Vücudun ihtiyacı olan su miktarını karşılamamak, bazı yiyecekler ve içecekler gırtlak kaşıntısına yol açabilir. Örneğin kafein tüketimi vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Bu nedenle fazla kahve ve çay tüketiminden kaçınılmalıdır. Eğer aşırı çay ya da kahve tüketiyorsanız gırtlağınızda kaşınma hissi yaşayabilirsiniz. Kullanılan bazı antidepresan ilaçlar ya da daha farklı ilaçlar yine gırtlak kaşıntısına yol açabilir. Kaşıntının ilaçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenme için ilacın yan etkileri dikkatlice okunmalıdır. Sigara ya da alkol kullanımı yine gırtlağın kaşınmasına yol açabilen nedenler arasındadır. Bu tür alışkanlıklarınızda kurtularak ve kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla görüşerek gırtlak kaşıntısı sorununu çözebilirsiniz.

  Enfeksiyonlar: Gırtlak enfeksiyonlara sıkça maruz kalan önemli bir organdır. Enfeksiyon özellikle bademciklerde oluşur ve bademciklerin tahriş olmasına neden olur. Gırtlakta oluşan enfeksiyonlar uygun antibiyotik tedavisi ve antiseptiklerle kontrol altına alınabilir. Ufak çaplı enfeksiyonlar evde alınabilecek bazı yöntemlerle kontrol edilebilir. Örneğin bu durumlarda tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Tuzlu suyla yapılan gargara gırtlak kaşıntısından kurtulmanızı sağlar.

  Alerjenler: Alerjenler gırtlak kaşınmasına sıkça neden olan etkenler arasındadır. Bahar alerjisi, kedi-köpek tüyleri, hava kirliliği, tüketilen gıdalar alerjiye yol açabilir. Alerjenler nedeniyle gırtlak kaşıntısı yaşıyorsanız neye karşı alerjiniz olduğunu tespit ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  Psikolojik nedenler: Gırtlak kaşıntısı ile beraber gırtlağı temizleme hissi ya da devamlı seyreden inatçı öksürük oldukça sinir bozucudur. Bu nedenle gırtlak kaşıntısı psikolojik olarak gelişebilir. Bu durumda kaşıntıya yol açan herhangi bir dış etken yoktur. Bu durumda gırtlakta yaşanan kaşıntı vücudun sinir bozucu bir duruma vermiş olduğu tepkidir.

  Gırtlak KaşıntısıGırtlak kaşıntısı nasıl tedavi edilir

  Gırtlak kaşıntısına karşı eczanelerden temin edilebilecek damla ve spreyler kullanılabilir. Sprey ve damlalar gırtlağın rahatlamasını sağlayarak, tükürük üretimine destek olur. Ayrıca gırtlağın nemlenmesini sağlayarak kaşıntıyı giderir. Damla ve spreyler özellikle alerji ve herhangi bir hastalık nedeniyle yaşanan kaşıntılar üzerinde etkilidir. Spreyler gırtlağa direkt olarak uygulanabilir.

  Tuzlu suyla yapılan gargara gırtlağın rahatlamasını sağlar. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı kadar tuz eklenir ve karıştırılarak gırtlak için gargara suyu olarak kullanılır. Bu su ile en 10 saniye gargara yapıldığında kaşıntı hissine karşı rahatlama sağlanır. Gün içinde rahatsızlık hissedildiği anlarda tekrarlanabilir.

  1 su bardağı süt kaynatılarak içine 1 çay kaşığı kadar toz zerdeçal eklenir. Bir süre soğutulduktan sonra gece yatmadan önce içilir. Karışım kaşıntı geçene kadar her gün tekra]]> Gırtlağın Görevi https://www.girtlak.gen.tr/girtlagin-gorevi.html Thu, 06 Dec 2018 09:24:10 +0000 Gırtlağın görevi: Gırtlak, solunum ve ses organıdır. Boynun ön tarafındaki soluk borusunun üstünde bulunur. Gırtlak basit bir kutu şeklindedir. Kıkırdak, zar ve bağlardan oluşur. Gırtlağın vücutta önemli görevleri vardı Gırtlağın görevi: Gırtlak, solunum ve ses organıdır. Boynun ön tarafındaki soluk borusunun üstünde bulunur. Gırtlak basit bir kutu şeklindedir. Kıkırdak, zar ve bağlardan oluşur. Gırtlağın vücutta önemli görevleri vardır. Gırtlak nefes almamızı ve konuşmamızı sağlar. Gırtlak dört bölümden oluşur. Bunlar gırtlağın üst deliği, gırtlak dili, gırtlağın boşluğunun üst bölümü ve gırtlak diki altıdır. 


  Gırtlağın görevleri:
  • Gırtlak nefes alıp vermeyi sağlar.
  • Konuşmaya ve ses çıkarmaya yardımcı olur.
  • Gırtlak ağza giren yabancı cisimlerin mideye inmesini engeller.
  • Erkeklerin gırtlağı bayanlara göre daha büyük ve geniştir.
  • Yutakla soluk borusu arasında bağlantı kurarak solunumu kontrol eder.
  Gırtlağın GöreviGırtlağın bölümleri ve görevleri:

  Gırtlak üst deliği: Yutakta olması gereken sınırı belirler. Gırtlak kapağıyla yanlarında ibrik şeklindeki kıkırdakları, gırtlak kapağıyla bağlanan bir yapıya sahiptir.
  Gırtlak dili: Ses telleri arasında yer alan gırtlak dili, sürekli etkileşim halindedir.
  Gırtlak boşluğunun üst bölümü: Gırtlak dilinin üst kısmında yer alır.
  Gırtlak dili altı: Soluk borusunun olduğu kısma doğru ilerler. Görüntü olarak fark edilmez. Ses tellerinin alt kısmında bulunur.
  ]]>
  Gırtlak İltihabı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-iltihabi.html Thu, 06 Dec 2018 10:29:29 +0000 Gırtlak iltihabı, Tıbbi ismi larenjit olan gırtlak iltihabı gırtlak bölgesinde oluşan bir tür enfeksiyondur. Larenjit, boğazda ağrı, öksürük, burun akması gibi sıradan üst solunum yolu enfeksiyonları belirtisi gösteren Gırtlak iltihabı, Tıbbi ismi larenjit olan gırtlak iltihabı gırtlak bölgesinde oluşan bir tür enfeksiyondur. Larenjit, boğazda ağrı, öksürük, burun akması gibi sıradan üst solunum yolu enfeksiyonları belirtisi gösteren bir boğaz rahatsızlığı olarak değerlendirilebilir. Larenjit akut larenjit ve kronik larenjit olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genellikle kalabalık yerlerde bulunan ve sesini sıkça kullanmak zorunda kalan kişilerde yüksek oranda görülmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları görülme ihtimali yüksek olan mevsimlerde boğaz iltihabı ile karşılaşılması riski de artış gösterir. 

  Larenjit (Gırtlak İltihabı) Neden Olur

  Larenjit enjeksiyonlardan oluşabileceği gibi enfeksiyon dışı nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir.Gırtlak Ameliyatı Enfeksiyonel sebeplerin başında virüsler yer almaktadır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları gırtlağı tuttuğu zaman larenjit oluşma ihtimali yükselir.Yine mantarlar ve bakteriler de larenjitin enfeksiyonel sebeplerindendir. Enfeksiyonlara bağlı olmayan larenjit sebepleri ise reflü rahatsızlığı, sesin yanlış kullanılması yani gereğinden yüksek biçimde konuşma ve bağırmadır. Diğer bazı etkenler de şu şekildedir. Astım rahatsızlığı olan bireylerin kullandıkları spreyler, zararlı alışkanlıklar, zararlı madde kullanımları gibi sebeplerden dolayı ses telleri tahrişe sebep olmaktadır ve böylelikle boğazda iltihap oluşumunun önü açılmış olur. Aynı zamanda öksürük ve anestezi uygulaması esnasında yararlanılan entübasyon tüpünün gırtlağın içerisine yerleştirilmesinden dolayı da boğazda iltihap oluşumu görülebilir.

  Gırtlak İltihabı Belirtileri

  Larenjit, çoğu kez öksürük, ses kısılması, sesin çatallanması, daimi olmayan ses kayıpları, boğazda ağrı oluşumu ve burun akıntısı biçimine belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler dışında da bazı belirtiler görülebilmektedir. Mesela üst solunum yolunda görülen belirtiler, beden kırgınlığı, şiddetli olmayan halsizlik hissi, ateşin yükselmesi, boyun bölgesinde lenf düğümü şişkinliğidir. Özellikle çocuklarda bu belirtiler daha ağır seyredebilir ve bu şikayetlere nefes darlığı da eklenebilir. Kimi zaman fazla öksüren kişilerde ağızdan kan gelmesi de muhtemel bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine boğaz yanması, boğazda cisim batar gibi bir his oluşması ve boğazda görülen kurulukta belirtileri arasındadır.

  Gırtlak İltihabı Tedavi Uygulaması

  Larenjit rahatsızlığının tedavisinde çoğu kez gırtlağı nemlendirmek için yapılan değişik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu uygulamaların yanı sıra destekleyici tedavi yöntemleri de önerilebilir. En çok tercih edilen yöntem gırtlağa sıcak buhar uygulaması yapılmasıdır. Mentol, okaliptüs ve papatya buharı içeren uygulamalar faydalıdır. Larenjitin artış gösterdiği dönemlerde günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarı arttırılmalıdır. Yine sesin dinlendirilmesi tedavinin en can alıcı noktalarındandır.

  Kronik larenjiti olan bireylerde ses problemleri gözlemleniyor ise sesin dinlendirilmesinin yanı sıra, ses terapisi de uygulanmalıdır. Hastanın larenjit olduğu süreçte bitkisel çaylar yani ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı ve papatya çayı tüketmesi önerilmektedir.

  Akut larenjite viral etkenler sebep olduğu için antibiyotik tedavisi çok etkili olamamaktadır. Kimi durumlarda balgam söktürücü ilaçlar da tedavi uygulamasına ilave edilebilir. 

  Larenjiti Önlemek İçin Neler Yapılabilir
  • Larenjit sıkıntısını önlemek için nezle, grip, soğuk algınlığı olan bireylerden kaçınmak ve bu gibi sıkıntılardan korunmak gerekir.
  •  Ayrıca bolca sıvı tüketmek, bedenin direncini arttırmak için düzenli biçimde dinlenmek ve yine düzenli bir biçimde beslenmek gibi küçük püf noktalarına da dikkat etmek gerekir. 
  • Viral bir sebepten dolayı sest]]> Gırtlak Ameliyatı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 03:30:30 +0000 Gırtlak ameliyatı, gırtlak, tıpta larenks olarak tanımlanan, boynun ön kısmında, yutağa yakın komşu olan oldukça önemli bir organdır. Solunumu sağlamak, yutma işlemi sırasında solunum yollarını korumak ve ses o Gırtlak ameliyatı, gırtlak, tıpta larenks olarak tanımlanan, boynun ön kısmında, yutağa yakın komşu olan oldukça önemli bir organdır. Solunumu sağlamak, yutma işlemi sırasında solunum yollarını korumak ve ses oluşumunu sağlamak gırtlağın görevleri arasındadır. Gırtlak, kapak kıkırdak, kalkan kıkırdak, yüzük kıkırdak, ibriksi kıkırdak ve minik kıkırdak çiftlerinden meydana gelir. Gırtlak ameliyatları genellikle gırtlakta oluşan kanserli tümörler nedeniyle yapılır. Oluşan kanser bölgeye göre farklı özelliklerde oluşabilir. Bu nedenle de uygulanacak tedavi şekilleri farklı olabilir. Gırtlak ameliyatlarında kabul gören açık ameliyatlardır. Ancak gerek duyulduğu takdirde lazer, radyofrekans, diatermi/koterizasyon gibi çeşitli araçlar kullanılarak kapalı ameliyatlarda yapılabilir. Uygulanacak tedavi ve ameliyat seçeneği hastayla doktor arasında kararlaştırılır.

   Gırtlak ameliyatı

   Açık cerrahi: Kordektomi adındaki sınırlı müdahalelerden, kapsamlı müdahalelere kadar pek çok girişimi kapsayan ameliyat tekniğidir. Açık cerrahide gırtlak dokusu kısmi olarak ya da tamamen alınabilir. Gırtlağın tamamı alınacaksa işlem total (tam larenjektomi) olarak tanımlanır. Farklı teknikleri kapsayan cerrahi, gırtlağın normal fonksiyonunu koruması, yutma ve sesi korumayı, solunumun normal şekilde devam etmesini amaçlar.

   Kardektomi: Gırtlak üzerinde gerçekleştirilen sınırlı cerrahilerdir. Boyun orta kısmına ufak bir kesi açılır. Tiroid kıkırdak bu kesi yardımıyla kitap şeklinde açılır. Beraberinde ses ve ses telleri ihtiyacı giderecek genişlikte çıkarılır. Ardından tüm dokular eski pozisyonuna getirilir. Cerrahi sonrasında hafif ya da orta dereceli ses kısıklığı yaşanabilir. Gırtlak fonksiyonları kısa sürede eski haline gelir.

   Vertikal larenjektomi: Cerrahide gırtlağın bir tarafı kısmen çıkarılır. Bu cerrahide tiroid kıkırdak ortasına ve saptanan lezyonun bulunduğu yerin biraz gerisine dikey olacak şekilde kesiler açılır. O tarafta bulunan tiroid kıkırdağın bir kısmı alınır. Devamında tümör bulunan ses teli, sınırlı subglottik doku çıkarılır. Cerrahiden sonra hafif ya da orta dereceli ses kısıklığı yaşanabilir. Gırtlak kısa sürede eski fonksiyonlarına geri döner.

   Supraglottik larenjektomi: Gırtlağın üst kısmını çıkarmak amacıyla uygulanan bir cerrahidir. Tiroid kıkırdağı orta kısmına yatay olacak şekilde kesi açılır. Ses tellerinin üst tarafından bölgeye girilir. Ventrikül olarak tanımlanan aradan kesi yapılır. Bu keşiden gırtlağın üst tarafı ve kıkırdakları tamamen alınır. Gırtlağın alt kısmı ise hyoid kemiğe asılabilir veya yutağa ağızlaştırıabilir. Cerrahiden sonra genelde gırtlak kısa sürede eski fonksiyonlarına döner.

   Gırtlak AmeliyatıNear total larenjektomi: Kısmi ve total larenjektomi cerrahisi arasında kullanılan geçiş tekniği olarak tanımlanabilir. Bu cerrahi ile gırtlağın neredeyse tamamı alınır. Gırtlağın kalan kısmı çevre mukozanın üzerine uygun şekilde dikilir ve bir kanal oluşturulur. Bu kanal yutağa bağlanır. Ameliyattan sonra yutma ve ses fonksiyonları normal şekilde devam eder. Hastanın solunumu kalıcı traketomi yöntemiyle sağlanır.

   Total larenjektomi: Gırtlak ameliyatları için gırtlağın tamamının alınması için kullanılan bir tkniktir. Beraberinde kalıcı trakeotomi uygulanır. Yutak dokusu kendi üzerine dikilerek kapatılır. Yutma fonksiyonları cerrahi nedeniyle bozulmaz. Hasta geri kalan hayatında solunumunu trakeostomi olarak tanımlanan bir pencereden gerçekleştirir. Ses, elektronik cihazlar sayesinde üretilir.

   Kapalı gırtlak ameliyatı: Endoskopik, robotik ve mikroskobik uygulamaları kapsayan cerrahi yöntemlere verilen addır. Radyofrekans, lazer gibi aletlerin kullanımı ile gerçekleştirilir. Cerrahide bölgeyi kesen ve olası kanamayı durduran aletlerden yardım alınır. Aletler tercihe göre farklılık gösterebilir. Hasta genel an]]> Gırtlak Felci https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-felci.html Fri, 07 Dec 2018 23:03:22 +0000 Gırtlak felci, gırtlak kaslarının felci olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın daha çok difteri, bazı kas hastalıkları, kafa tabanı kırıkları, larenjit, sinir sistemi hastalıkları, tiroit ameliya Gırtlak felci, gırtlak kaslarının felci olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın daha çok difteri, bazı kas hastalıkları, kafa tabanı kırıkları, larenjit, sinir sistemi hastalıkları, tiroit ameliyatları sonrası, aort anevrizması, göğüs boşluğundaki tümörler, sol kalp büyümeleri gibi rahatsızlıklarda ortaya çıktığını görebiliyoruz.


   Gırtlak Felci Belirtileri
   • Ses kısıklığı
   • Konuşma ve yutma güçlüğü
   • Konuşma sırasında ses tellerine yapılan baskı sonucu acı hissetme
   Gırtlak FelciGırtlak Felci Tanı ve Tedavisi

   Gırtlak kaslarında meydana gelen felcin tanısının koyulabilmesi için ince bir iğneyle bu kaslara girerek kasların elektriksel gücünü ölçen larengal elektromiyografi tekniğinin kullanıldığı görülür. Bu yöntem kullanıldığı zaman gırtlak kaslarında meydana gelen sorununun çözümünde cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığı da anlaşılmaktadır.

   Yapılan inceleme sonucu gırtlak felci tanısı koyulduğu zaman tedavi için hastaya ses egzersizlerinin yaptırılması söz konusu olabilir. Ancak bu durum yeterli olmazsa elektrik uyarısının verilmesi ya da ameliyata başvurulması gibi bir tedavi yolu izlenebilmektedir. 
   ]]>
   Gırtlak Yarası https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-yarasi.html Sat, 08 Dec 2018 17:18:48 +0000 Gırtlak Yarası, Gırtlak, boğaz bölgesinde ve yemek borusuyla soluk borusunun ayrımının yapıldığı kısımdır. Gırtlağın görevi soluk alış verişinde yutaktan gelen oksijeni soluk borusuna, yiyecek ve içecekleri ise yemek bo Gırtlak Yarası, Gırtlak, boğaz bölgesinde ve yemek borusuyla soluk borusunun ayrımının yapıldığı kısımdır. Gırtlağın görevi soluk alış verişinde yutaktan gelen oksijeni soluk borusuna, yiyecek ve içecekleri ise yemek borusuna göndermektedir. Aynı zamanda gırtlak dışarıdan gelen hava ve yemeğin ayrılması yoluyla boğulmaları ve yemeğin nefes borusuna kaçmasını da engellemektedir. 

   Gırtlak Yarası Neden Oluşur
   • Gırtlak da tüm organlar gibi hassas ve dikkat edilmesi gereken bir organımızdır. 
   • Gırtlakta oluşan yara ve diğer rahatsızlıkların iyileşmesi için kişilerin temiz hava almaları şarttır. 
   • Sürekli kirli ve pis hava yutuyorsanız bu gırtlağın tahriş olmasın neden olur. 
   • Aynı zamanda sigara kullanımı da gırtlakda sorun yaşanmasına yol açar. 
   • Enfeksiyonlar nedeniyle gırtlakta iltihaplanma ve yaraların oluştuğu da görülmektedir. 
   • Sağlıksız beslenme, alerjik sorunlar, sürekli yüksek sesle konuşmayan meslek gruplarında çok sık görülmektedir. 
   Gırtlak YarasıGırtlak Yarası Nasıl Geçer
   • Gırtlak bölgesinde oluşan yaranın tedavisi için öncelikle ilaç kullanımı ihmal edilmemelidir.
   • Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanın yanı sıra eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız. 
   • Zaten hassas olan bölgenin daha da yorulması ilerleyen süreçlerde gırtlak kanserine kadar gidebilir. 
   • Bolca taze meyve ve sebze tüketmeli, temiz hava almalısınız. 
   • Bunun yanı sıra bol sıvı tüketmeli, nefes alış verişini doğru yapmalısınız.
   • Ağızdan nefes almak dışarıdaki mikropların da alınmasına neden olacaktır. 
   Gırtlak Yarası Kimlerde Daha Sık Görülür
   • Gırtlak yarası sigara kullananlarda daha sık görülür. 
   • Kış aylarında ve direnci düşük kişilerde daha yaygınlaşır. 
   • Çok sıcak çay, kahve tüketiminin fazla olan kişilerde çok fazla görülür. Özellikle ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesi' nde soğuklardan kaynaklı aşırı sıcak içecekler tüketilmesi nedeniyle buradaki halkın daha fazla bu sorunla karşılaştığı, hatta gırtlak kanserinin de çoğaldığı görülmektedir. 
   ]]>
   Gırtlak Reflüsü https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-reflusu.html Sat, 08 Dec 2018 17:38:59 +0000 Gırtlak Reflüsü, Yaygın bir hastalık olan reflünün iki türü vardır ve bunların tedavisi değişik şekilde yapılmaktadır. Reflünün meydana gelmesi, uzun bir vakit almakta ve tedavisi için günümüzde oldukça fazla yeni yo Gırtlak Reflüsü, Yaygın bir hastalık olan reflünün iki türü vardır ve bunların tedavisi değişik şekilde yapılmaktadır. Reflünün meydana gelmesi, uzun bir vakit almakta ve tedavisi için günümüzde oldukça fazla yeni yol kullanılmaktadır. Günümüzün yaygın olan hastalıklarından birisi olan reflünün aslında GÖR ve LFR şeklinde ifade edilen iki ayrı biçimi yer almaktadır. Bunlardan GÖR, mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır ki bu hastalığı bulunan insanlar çoğunlukla dahiliye doktoruna giderler. Fakat daha fazla gözüken LFR, hastalığında bu asit içeriği yemek borusunu da geçerek yutağa ve oradan da gırtlağa, ses tellerinin arkasına kadar gider. Bu hastalar ise çoğunlukla kulak burun boğaz uzmanına gitmek zorunda kalırlar.

   Boğaz reflüsünün nedenleri; Kilo fazlalığı bulunan, yağdan zengin olan diyet, gece yatarken yemek yeme alışkanlığı, stres, mide pozisyonunda oluşan farklılıklar şeklindeki nedenlerle mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın tam olarak kapanamamasına bağlı olarak, midede bulunan asidin yemek borusuna ve daha da ilerlemesi gırtlağa kadar gelmesine sebep olabilir. Hastalık uzun bir zaman oldukça hafif olan belirtiler ile ve mide hastalığını akla getirmeyecek şikayetlerle devam ettiğinden dolayı çoğunlukla yanlış teşhisler ile tedavisi yapılmaya çalışılır veya hasta tarafından pek fazla umursanmaz. Beraberinde doku harabiyetini yükselterek iyileşmenin gecikmesine sebep olur. Hastalar çoğunlukla faranjit yada tonsillit şeklindeki teşhisler ile uzun zaman antibiyotik kullanmak zorunda kalırlar.

   Gırtlak ReflüsüHastalığın belirtileri, Kuru öksürük meydana gelmesi, ses kısıklığı oluşması, ses yorulması gözükmesi, boğaz ağrısı ve yanmaları meydana gelmesi, oldukça fazla boğaz temizleme zorunluluğu hissedilmesi, oldukça sık faranjit, sinüzit ve bademcik iltihabı geçirme, geniz akıntısı şeklindeki şikayetler reflü varlığını düşündürmelidir. Endoskopik yolla yapılan ses telleri muayenesinde gırtlağın arkasında gözüken ödem, kızarıklık ve doku kabarıklıkları reflünün meydana getirdiği farklılıklar şeklinde değerlendirilir. Mideden gelmekte olan ve yemek borusunu da geçen asit salgısı üst yemek borusu kapakçığını geçerek, daha sonra nefes borusuna doğru taşar vaziyette dökülür. 

   Burası gırtlağın arka yüzeyidir ve bütün farklılıklar da burada meydana gelmeye başlar. Bu bulgular reflünün var olduğunu düşündürmektedir. Larengofarengeal reflü için yapılacak olan testler ise baryumlu yemek borusu grafileri, asit pefüzyon testi  reflünün neden olduğu tahribatı tespit etmeye yönelik olan testlerdir. Doğrudan Larengofarengeal reflüyü tespitini yapamadıkları için tanı değerleri oldukça düşüktür. Yemek borusuna yapılan endoskopi ve mukozadan biyopsi alınması ise genel olan reflü bulguları bulunanlarda ilk olarak yapılacak incelemedir ve doğrudan teşhise yönlendirir.
   ]]>
   Gırtlak Kemiği https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-kemigi.html Sun, 09 Dec 2018 12:14:37 +0000 Gırtlak Kemiği, gırtlak vücudun üst kısmında bulunan bir yapıdır. Basit bir yapı görünümünde olan gırtlak,  kıkırdak, zar ve bağları içermektedir. Ses tellerini içermesi ne derece önemli bir özelliği olduğunu ortaya k Gırtlak Kemiği, gırtlak vücudun üst kısmında bulunan bir yapıdır. Basit bir yapı görünümünde olan gırtlak,  kıkırdak, zar ve bağları içermektedir. Ses tellerini içermesi ne derece önemli bir özelliği olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla beraber solunum sisteminde kilit noktalardan biridir. Ağız ile akciğerler arasında bulunması nefes alıp verme esnasında hava akışının devam etmesine yardımcı olmaktadır. Yutkunma esnasında boğazın üst kısmının kapanmasında yardımcı olan bölümler bu alanda yer almaktadır. Hassas bir yapıya sahip olan gırtlak, doğrudan alınan bir darbe sonucu ciddi sıkıntı yaşatabilir. Hatta bu darbenin şiddeti yüksekse ölüme kadar götürmektedir.

   Gırtlak kemiği, boğazın düzgün bir şekilde durmasına yardımcı olmaktadır. Adem elması şekilde adlandırılan bu yapı çıkıntılı bir şekle de sahip olabilmektedir. Konum olarak çenenin altında olan adem elması çocukluktan yetişkin bir birey olana kadar geçen sürede yer değiştirmektedir. Çocukluk zamanında alt tarafta bulunan kemik, ilerleyen yaş ve boynun uzamasıyla birlikte yukarıya doğru gelmektedir. Gırtlak kemiği, boyun ve çevresindeki tek çıkıntı olduğu için oldukça dikkat çekmektedir. Hatta karşı cins tarafından dikkat edilen noktalar arasında bazen ilk sıralara kadar çıkmaktadır.

   Gırtlak KemiğiGırtlak kemiği, bulunduğu yer bakımından savunmasız gibi görünmektedir. Darbe ve müdahalelere karşı fazla direnç gösteremeyen boyun içinde yer alması bir dezavantaj olarak görülmektedir. Dövüş ve benzeri durumlar olduğu zaman rakip tarafın saldırısına maruz kalabilecek öncü yerlerden biridir. Acemi olan bireyler bu durumun farkında olmadığı için savunmasız durumda olan bu nokta için pek fazla önlem almazlar. Rakip bunun farkında olup doğrudan isabet ettirdiği bir darbe sonucu acemi rakibini nefessiz bırakarak ciddi avantaj sağlayabilmektedir.

   Boyun kısmı soğuk alma konusunda oldukça hassas bir bölgedir. Soğuk havanın bu bölgeye nüfuz etmesi sonucu hastalanma riski artmaktadır. Gırtlak kemiği için de bu durum geçerlidir. Soğuk hava sonucu bir etkiye maruz kalan gırtlak kemiğinde şişme ve iltihaplanma gerçekleşebilir. Bu durumun önüne geçmek adına alınabilecek önlemler arasında boyunluk ve benzeri materyaller sayesinde vücudu soğuk havadan korumaktır.
   ]]>
   Yutkunma Sırasında Gırtlak Kapağı https://www.girtlak.gen.tr/yutkunma-sirasinda-girtlak-kapagi.html Sun, 09 Dec 2018 19:29:25 +0000 Yutkunma sırasında gırtlak kapağı, Gırtlak boynunun soluk borusunun üst kısmında yer alan solunum organları içerisinde yer alır. Ses organlarını içerisinde bulundururken; boynun ön tarafında boyun omurları hizasında yer alm Yutkunma sırasında gırtlak kapağı, Gırtlak boynunun soluk borusunun üst kısmında yer alan solunum organları içerisinde yer alır. Ses organlarını içerisinde bulundururken; boynun ön tarafında boyun omurları hizasında yer almaktadır. Basit bir kutu görünüşünde olan gırtlak kıkırdak kaslar ve zardan yapılmış hayati vazifeleri bulunan bir organdır. Solunum yolunun üst kısmını teşkil eder ve aynı zamanda ses telleri de bu bölümünde bulunmaktadır. Bu sebeple gırtlağın yapısı solunum borusunun diğer kısımlarından daha fazla ve karışık olarak yer alır. 

   Solunum yolunda yapılabilecek tamamen kapatabilecek bir mekanizmaya sahip olan gırtlak yutkunma esnasında kapanarak koruma sağlar. Ayrıca sesin meydana gelmesi ile bu mekanizma solunum yolu kapatmak suretiyle yabancı maddelerin daha içeri girmesine engel olur. Bu organizma kendini ölüme bile götürebilecek bir olaydan kurtulma imkanlara sahiptir. 

   Yutkunma Sırasında Gırtlak KapağıGırtlak yapısı gelişmesi

   Gırtlak erkeklerde  ergenlik döneminde hızla büyümeye başlar; ergenlikte var olan bu büyüme kızlara oranla daha fazla olur. Kıvrımlarını uzaması neticesinde erkeklerde çocukların sesi değişir ve kalınlaşır. Kız çocuklarında gırtlağın büyümesi buluğ çağında yavaştır. Gırtlak erkeklerde hem genişlik hem uzunluk bakımından kadınlardan daha büyük olarak seyreder. Gırtlak yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için seslerinde birbirinden farklı çıkması bu sebeptendir. 20 yaşından itibaren gırtlak kıkırdakları kemikleşmeye başladığı için elastiği azalır. Ses tellerinin bağlandığı çıkıntılar diğer kıkırdaklarının büyük kısmı ilerleyen yaşlarda kemikleşmeye başlar. Gırtlakta bulunan kapağın işleri oldukça önemlidir. Bu kapak sayesinde kasların vazifelerinden en önemlileri yabancı cisim ve zararlı maddelerin solunum yollarını geçmesini önlemek için kapatmaktır. Harekete geçiren uyarı yabancı maddeleri gırtlağın iç yüzeyine teması neticesinde meydana gelen bir refleks ile kendini gösterir. Bütün solunum yollarında olduğu gibi mekanik tesir altında kalan ses tellerinin üzeri boynuzu epitel ile örtülmüştür. Gırtlak mukoza altında her tarafı çeşitli salgı bezleri ile çevrili bulunur. Bunların vazifesi üç katlı gırtlağın daima nemli kalmasını sağlamaktır. Gırtlaktan geçen havanın temizlenmesi ve nemin arttırılması bu bölümde sağlanır. 

   Gırtlağın görevi ve yutma sırasında gırtlak kapağı hareketi

   Gırtlakta yutak sınırı belirler ve önce gırtlak kapağının serbest kenarında yanlarda ipliksi kıkırdağı bulunur.  Gırtlak kapağı kıkırdağında bağlayan kıvrımlardan arkadaki bulunan kıkırdakların tepesinden oluşur. Kıkırdak boşluğunun üst bölümünde yanlarda karıncık şeritleriyle ön kısmında gırtlak kapağının gırtlak yüzeyinde ses telleri arasında orta bölümde işlevsel görevini kusursuz olarak yerine getirir. Gırtlak altındaki gırtlak dili soluk borusuna doğru fark ettirmeden ilerleme yapar. Solunum sisteminin bütün sisteminin komutası burada oluşur. Akciğer, mide sinirlerini ve diğer solunum sisteminin diyaframı inmesi ile oluşan soluk alma ile yutkunma sırasında gırtlak kapağının açılıp kapanması bu sayede sağlanır. Bu işlerde solunum evresi sırasında yutkunma da yapılır.

   Hava akımı yalnızca sese dayalı bir olay değildir. Ses telleri merkezi sinir sistemi kaynaklı uyarılar etkisiyle oluşan frekansta titreşmeye başlar. Yutkunma sırasında kapanma görevi üstlenen gırtlak; bu kararı soluğun tutularak deliğinin kapanması ve gırtlak kapağının inmesi ile dil kökünün koruyucu etkisi sayesinde gırtlak yukarı doğru ve yana hareket etmesi ile vücudu savunmaya geçer. Yutkunma sırasında gırtlak kapağının hareket edip kendini kapatması sayesinde vücuda girecek herhangi bir tehlikede korunmanın sağlanması bu bölümde oluşur.
   ]]>
   Gırtlak Ağrısı https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 02:26:23 +0000 Gırtlak ağrısı, oldukça sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Bazen ufak bir soğuk algınlığı nedeniyle yaşanırken, bazen çok daha ciddi sorunlar nedeniyle gırtlak ağrısı yaşanabilir. Bakteriler, Gırtlak ağrısı, oldukça sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Bazen ufak bir soğuk algınlığı nedeniyle yaşanırken, bazen çok daha ciddi sorunlar nedeniyle gırtlak ağrısı yaşanabilir. Bakteriler, virüsler gırtlak ağrısını tetikleyen etkenler arasında en başta yer alır. Uzun süredir devam eden ve alınan önlemlere rağmen iyileşmeyen gırtlak ağrısı kronik ağrı olarak tanımlanır. Ağız içinde meydana gelen enfeksiyon, sinüzit, solunum yolu hastalıkları neden olabilir.

   Gırtlak ağrısı nedenleri

   Tahriş: Daha çok soğuk havalarda ortaya çıkan kuru ısı gırtlakta yanıcı bir ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda bulunulan ortamların sık sık havalandırılması ve su tüketiminin arttırılması gerekir. Kuru hava gırtlakta tahrişe yol açarak ağrıyla beraber öksürük, yanma, burun tıkanıklığı, gece horlama gibi hislere de yol açar. Sabahları daha belirgin olan gırtlak ağrısı mide asit salgısının gırtlağa tekrar kaçmasıyla ortaya çıkar. Bu tür bir ağrıya maruz kalmamak için geceleri yüksek yastıkta yatmak faydalı olabilir. Aynı zamanda yatmadan birkaç saat önce yiyip içmeyi de kesmek gerekir.

   Bakteriler: Gırtlakta oluşan ağrının nedeni farklı özelliklerdeki bakteriler olabilir. Bakteri nedeniyle ortaya çıkan gırtlak ağrısı kalp ve böbrekleri de olumsuz etkiler. Bakteri, zatürre, enfeksiyon, sinüzit ve kulak rahatsızlıklarına sebep olabilir. Yaşanan bu rahatsızlıklara ek olarak gırtlak ağrısı ciddi anlamda yaşanabilir. Gırtlak ağrısı herhangi bir bakteri nedeniyle oluşmuşsa mutlaka doktora başvurularak tedavi olunması gerekir. Bakteri tedavilerinde antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılır. Bu tarz ağrılar soğuk algınlığı, grip, kuru hava gibi nedenlerden dolayı oluşan gırtlak ağrısından daha inatçıdır ve daha uzun süre devam edebilir.

   Virüsler: Virüs kaynaklı gırtlak ağrısına kırgınlık, halsizlik, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerde eşlik edebilir. Birçok virüs çeşidi gırtlakta ağrıya yol açabilir. Aynı zamanda su çiçeği, kızamık, boğmaca gibi rahatsızlıklar da gırtlak ağrısına yol açabilir.

   Gırtlak ağrısı tedavisi

   Gırtlak ağrısına yol açan özel bir durum yoksa ve ağrı virüs kaynaklı oluşmuşsa ilaç tedavisi faydalı olmaz. Bu tarz ağrılar için bitkisel destek alınabilir. Bitkisel destek ağrının şiddetini azaltarak rahatlama sağlar. Ayrıca gargara ve pastil gibi ürünlerde kullanılabilir. Kişinin gırtlağı tahriş edecek yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durması gerekir.

   Bakteri kaynaklı gırtlak ağrısı için ilk olarak bakterinin cinsinin belirlenmesi gerekir. Bakterinin cinsi tespit edildikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ağrı akut gelişen bir enfeksiyona bağlı gelişmişse ve tedavide geç kalınırsa çok ciddi problemlere yol açabilir.

   Gırtlak AğrısıGırtlak ağrısına ne iyi gelir

   Limon, bal ve zencefil: Bu üçlü gırtlakta meydana gelen ağrıyı gidermek için kullanılabilecek muhteşem bir karışımdır. 1 çay bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığından az zencefil, bal ve 1 yemek kaşığı kadar limon suyu eklenip, karıştırılır. Karışım içilebileceği gibi gırtlak için gargara suyu olarak da kullanılabilir.

   Adaçayı: Gırtlakta ağrıya iyi geldiği gibi öksürük içinde kullanılabilir. Adaçayı çay şeklinde hazırlanarak içilir. Ayrıca gargara suyu olarak da kullanılabilir.

   Karanfil: Gırtlak ağrısını hafifletici etkiye sahip olan bir baharat türüdür. 1 tatlı kaşığı toz karanfil 1 su bardağı suya eklenir. Karıştırılarak gargara suyu olarak kullanılır.

   Yeşil çay: Enfeksiyon için oldukça etkili olan yeşil çay gırtlak ağrısına da iyi gelir. Ağrı bakteri nedeniyle oluşmuşsa bakterileri öldürerek sorunu giderir. Yeşil çay içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir.

   Meyan kökü: Gırtlakta ağrı için faydalı bir bitkidir. 1 fincan sıcak suya yarım tatlı kaşığı m]]> Gırtlak Borusu https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-borusu.html Mon, 10 Dec 2018 16:20:54 +0000 Gırtlak Borusu, soluk alıp vermede ağız ve soluk borusu arasında kalan kısımdır. Burada burun yoluyla alınmış olan nefes önce yutağa sonra gırtlaktan geçerek soluk borusu yoluyla akciğerlere ulaştırılır. Gırtlak Borusu ay Gırtlak Borusu, soluk alıp vermede ağız ve soluk borusu arasında kalan kısımdır. Burada burun yoluyla alınmış olan nefes önce yutağa sonra gırtlaktan geçerek soluk borusu yoluyla akciğerlere ulaştırılır. Gırtlak Borusu aynı zamanda sesin çıkışında da etkili olmaktadır. Ses titreşimlerinin ve ses yüksekliğinin kontrolünde doğrudan olmasa da dolaylı olarak rol oynamaktadır. Pek çok kişi soluk borusunu gırtlak borusu olarak nitelendirmektedir. Oysa gırtlak soluk borusundan hemen önce gelen ve kapakçık şeklinde olan boğazda bulunan bir kıkırdaktır. 


   Gırtlağın İşlevi Nedir
   • Nefes alış verişinde görevli organlardandır. 
   • Yemek borusu ile soluk borusunun ayrıldığı yerde bulunan gırtlak, yiyeceklerin soluk borusuna gitmesine engel olmaktadır. Aynı şekilde nefesin doğru şekilde alınıp verilmesini sağlaması da bu nedenledir. 
   • Aynı zamanda gırtlak borusu burundan gelen havanın geçişinde havanın doğrudan akciğerlere geçmesinde yaşanacak sorunları da engellemiş olmaktadır. 
   • Gırtlak kasları çizgi şeklinde minik halkalardan oluşması dolayısıyla nefes alış verişinin daha rahat sağlanmasına yardımcı olmaktadır. 
   Gırtlakta Görülen Hastalıklar
   • Daha çok alkol, sigara ve zararlı besinler kullananların gırtlak kapakçığında tahriş meydana gelebilmektedir. 
   • Çok yüksek sesle konuşan ya da şarkı söyleyen pek çok kişinin gırtlağında yıpranma görülür. Buda boğaz ağrısına ve gırtlakla bağlantısı olan diğer organlara da geçmektedir. 
   • Bazen aşırı sıcak ve soğuk içecekler nedeniyle kapakçığın görevini tam yerine getiremediği durumlar meydana gelmektedir. 
   • Gırtlak kanseri de yine daha çok kirli ortamlarda çalışan kişilerde (temizlik işçileri, çöp toplayan kişiler vb), kimyasallarla çok fazla uğraşan mesleklerde ve kömür, taş gibi maddeler veya farklı yeraltı madenleri çıkaran kişilerde görülmektedir. 

   Gırtlak BorusuGırtlak Hastalığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler 
   • Gırtlak ve boğaz bölgesinde bir rahatsızlığınız varsa ses tonunuzdan konuşma sıklığına kadar bazı alışkanlıklarını minimuma indirmeniz gerekmektedir. Elbette iletişim kurmanızı tamamen kesmemeli fakat bu organları yormayacak tonda olmalıdır. 
   • Çok aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. 
   • Mutlaka temiz hava almanız gerekmektedir. Eğer işiniz buna imkan vermiyorsa iş saatleri içinde maske kullanınız ve diğer zamanlarda bol oksijenli mekanları tercih ediniz. 
   • Bol sıvı alarak bu bölgenin temizlenmesini sağlayınız. Su en hayati içeceklerdendir. 
   • Sinir ve stresten uzak durmalısınız. Diğer organlar gibi solunum yolları organlarının da gergin bir durumda olumsuz etkilendiği bilinmektedir. 
   • Sağlıklı bir hayat için mutlaka kontrollerinizi ve ilaç kullanımınızı ihmal etmemelisiniz. 
   ]]>
   Gırtlak Temizleme https://www.girtlak.gen.tr/girtlak-temizleme.html Tue, 11 Dec 2018 05:09:02 +0000 Gırtlak Temizleme, Gırtlak, yada larenks, vücudumuzun boyun kısmında soluk borusunun üst kısmında ses ve solunum görevi için tasarlanmış özel bir bölgedir. Hemen arkasında yemek borusunun geçmesi gırtlak temizli Gırtlak Temizleme, Gırtlak, yada larenks, vücudumuzun boyun kısmında soluk borusunun üst kısmında ses ve solunum görevi için tasarlanmış özel bir bölgedir. Hemen arkasında yemek borusunun geçmesi gırtlak temizliğinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Ağız içine boğaza doğru çıplak göz ile bakıldığında gırtlağın bir bölümünü görmek mümkündür. Nefes ve beslenme ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan boğazımızın üst kısmı olan gırtlağımız zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar. Gırtlağımız zar, kıkırdak ve bağ dokusundan oluşur.Gırtlak yüzeyinin altında çeşitli salgı bezleri bulunur.  Ayrıca gırtlağın yüzeysel yapısında bulunan tüycükleri andıran canlı epitel doku sürekli nemli kalarak içeri geçen havayı temizlediğinden, zamanla kirlenmeye müsaittir.

   Gırtlağın temizlenmesi için yapılması gerekenler,

   • Uzun konuşma, şarkı söyleme veya benzer bir etkinlik sırasında yanınız da bir bardak su bulundurmanız yararınıza olacaktır. Şöyle ki yeterli sıvı tüketimi olmadığında ses telleri üzerinde bulunan mukoza kuruyacak ve öksürüğü neden olacaktır. Bu durum hem öksürüğe neden olacak, hem de gırtlağın kirlenmesine neden olacaktır. Uzun konuşmalar sırasında biraz su içince öksürüğün kesildiğini deneyen kişiler bilirler. Bunun nedeni suyun mukoza oluşumuna hemen etki etmesi ve ses tellerinde meydana gelen kurumanın önlenmesidir. Çok su içilmesinin bir sakıncası yoktur. İdrar rengi berrak olana kadar su içilebilir. Böylece gırtlağın temizlenmesine de yardımcı olunacaktır.
   • Gırtlağın temizlenmesi için bir başka taktik, havası kuru çevreden uzak durmaktır. Özellikle gaz sobaları olmak üzere, klimalı ortam, elektrik sobaları ve kalorifer tertibatı yaşam alanlarının havasını kurutarak boğazın kirlenmesine neden olur. Ayrıca gaz sobalarının kullanılırken karbonmonoksit üretmesi başka bir tehlikeyi beraberinde getirir. Bu tür ısıtıcı ve soğutucular kullanılırken, ortam neminin iyi ayarlanması gerekir. Bunun için buhar makinası kullanmak en sağlıklı olanıdır. Böylece kuru havanın gırtlak üzerinde enfeksiyon oluşturmasına engel olarak temiz bir gırtlağa sahip olabilirsiniz.
   • Aldığımız nefesin en kötü olduğu yerlerden biri de uçaklardır. Uçakta nefes alırken sürekli boğazınızın kuruduğunu hissetmeniz doğaldır. Çünkü yaşam alanlarında aldığımız hava uçakta suni olarak oluşturulur. Bu genellikle herkes için yeterli nem içermez. Bu nedenle uçaklar da uçuş boyunca iki bardak su veya alkolsüz, kafeinsiz içecekler içilerek gırtlağın temizlenmesi önerilir.
   • Gırtlak temizlemek için kendimize zarar verecek şekilde şiddetli öksürük ses tellerinin zarar görmesine neden olur. Ses telleri çatallaşır, gırtlakta ses telleri altında balgam oluşur, hatta bazı durumlarda meydana gelen çatlaklar iltihap oluşumuna neden olduğundan gırtlak kirlenir. Temizlemek için öncelikle bitkisel tedavi uygulanması yeterli olabilir. Antibiyotik etkisi olan doğal ürünler kullanılabilir, eğer bunlar yeterli olmaz ise doktorunuza giderek tedavi olmanız gerekecektir. Doktorunuz nane aromalı buhar ile birlikte antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Böylece gırtlak temizliği yapılmış olur.
   • Gırtlak temizliğinde başka bir yöntem ise; derin bir nefes aldıktan sonra bir süre nefes tutulur, göğüs ve karın içeri çekilerek ciğerlerdeki hava dışarı verilmeye çalışılır. Bu işlem sırasında hafifçe H sesi çıkartmak gırtlak temizliği için yeterli olabilir.

   Gırtlak TemizlemeHangi durumlar gırtlağın kirlenmesine yol açar

   Özelli bazı alerji ilaçları ses tellerinde kurumaya neden olur. Bu nedenle alerji ilaçları kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Mutlaka kullanılması gereken ilaçlar olduğundan nazal spreyler kullanılarak hasar en aza indirilerek boğazın temiz kalması sağlanmalıdır. Aspirin vb. ilaçların kanamaya neden olabilecek etkisi olduğundan gırtlağın zorlanması nedeni ile oluşabilecek kılcal damar kanamalarında gırtlağın kirlenmesine neden olur.

   Heyecanla seyredile]]>